HomePOLSKA

Rząd reaguje na bunt restauratorów i hotelarzy

Rząd reaguje na bunt restauratorów i hotelarzy

W przyszłym tygodniu rząd może rozszerzyć listę branż-beneficjentów, które będą mogły ubierać się o pomoc finansową w związku z COVID-19 – przekazał w czwartek podczas konferencji prasowej prezes PFR Paweł Borys.

Borys mówił, że z informacji, które ma PFR, w przyszłym tygodniu Rada Ministrów może zdecydować o rozszerzeniu grona beneficjentów tzw. tarczy branżowej i tym samym Tarczy Finansowej PFR.

 

“Taka decyzja może być podjęta w przyszłym tygodniu i najprawdopodobniej w przyszłym tygodniu do tej listy 45 branż może dołączyć kilka kolejnych w związku z tymi dodatkowymi konsultacjami KPRM, ministerstwa rozwoju z branżami, które dzisiaj przeżywają trudności w związku ze skutkami pandemii” – powiedział Borys.

 

W czwartek rano wicepremier, szef MRPiT Jarosław Gowin mówił, że przyszłym tygodniu zostanie ogłoszona dodatkowa lista kodów działalności gospodarczej (PKD) objętych tarczą.

 

***

 

Po południu w czwartek zostanie opublikowany regulamin programu Tarczy Finansowej 2.0 PFR, a przyjmowanie wniosków zacznie się tego samego dnia o północy – poinformował w czwartek na telekonferencji prezes PFR Paweł Borys. Dodał, że wartość programu to około 13 mld zł.

“Dzisiaj po południu na stronach Polskiego Funduszu Rozwoju zostanie opublikowany regulamin programu, a rozpoczęcie przyjmowania wniosków od 24:00” – powiedział. Nabór ma potrwać do 28 lutego.

 

Dodał, że wartość programu to około 13 mld zł.

 

“Subwencje dla mikroprzedsiębiorców, tutaj mamy budżet 6,5 mld zł, subwencje dla małych i średnich firm z budżetem również 6,5 mld – to daje kwotę 13 mld zł” – powiedział Borys. “Innymi słowy branże objęte dzisiaj obostrzeniami łącznie mogą liczyć na wsparcie w postaci nowego finansowania na kwotę 13 mld zł oraz w formie umorzeń blisko 7 mld zł” – dodał

 

Szef PFR zaznaczył, że lista branż, które mogą wziąć udział w Tarczy Finansowej 2.0 nie została jeszcze zamknięta. “W przyszłym tygodniu do listy 45 branż może najprawdopodobniej dołączyć kilka kolejnych w związku z dodatkowymi konsultacjami” – powiedział.

 

Tarcza Finansowa 2.0 PFR ma umożliwić mikro, małym i średnim firmom przyznanie subwencji, które będą mogły być w 100-proc. umarzane. Chodzi o branże, które musiały ograniczyć lub zawiesić działalność w związku z sytuacją epidemiologiczną związaną z COVID-19. Finansowanie w ramach programu będzie udzielane od 15 stycznia 2021 r. do 31 marca 2021 r.

 

PAP

Michał Boroń

Łukasz Pawłowski

 

COMMENTS