HomeŚwiat

Włochy: Rodzic 1 i rodzic 2 zamiast matki i ojca w dokumentach dla dzieci

Włochy: Rodzic 1 i rodzic 2 zamiast matki i ojca w dokumentach dla dzieci

“Rodzic 1, rodzic 2”- takie określenie zamiast matki i ojca widnieć będzie we Wloszech na nowych dowodach osobistych dla dzieci poniżej 14 lat i na wnioskach o przyjęcie do szkoły – zapowiedziała szefowa MSW Luciana Lamorgese. Zadowolenie z tej decyzji wyraziły środowiska LGBT.

O zapowiedzi zmian informuje włoska prasa w czwartek podkreślając, że tym samym przywrócony zostanie stan sprzed decyzji poprzedniego szefa MSW, lidera Ligi Matteo Salviniego, który w 2019 roku zalecił wykreślenie “rodzica 1” i “rodzica 2” z dokumentów. Wprowadził je centrolewicowy rząd Matteo Renziego w 2015 r.

 

Salvini przywracając “ojca” i “matkę” do dokumentów argumentował: “Będziemy bronić naturalnej rodziny opartej na związku mężczyzny i kobiety”.

 

Minister Lamorgese wyjaśniła podczas interpelacji w Izbie Deputowanych, że przywrócenie określenia “rodzic 1” i “rodzic 2” ma na celu “zagwarantowanie zgodności z normami , wprowadzonymi przez regulamin UE i rozwiązanie problemów sygnalizowanych przez inspektora danych osobowych” w związku z dekretem z 2019 roku.

 

Szefowa MSW przypomniała, że inspektor danych osobowych zwrócił uwagę na to, że sformułowanie “ojciec” i “matka” wywołało “mocną krytykę z punktu widzenia ochrony danych oraz nieletnich w przypadkach, gdy osoby sprawujące odpowiedzialność rodzicielską nie są identyfikowane z postacią matki czy ojca”.

 

Matteo Salvini napisał zaś na Twitterze: “Przy wszystkich problemach , jakie są we Włoszech, w rządzie zajmują się tym, by wykreślić +ojca+ i +matkę+ z dowodu tożsamości dla małoletnich, by zastąpić ich rodzicem 1 i 2. Im szybciej pójdą do domu, tym lepiej”.

 

Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)

 

sw/ jar/

COMMENTS