Projekt likwidujący CBA będzie przyjęty przez rząd w najbliższych tygodniach – zapowiedział w poniedziałek szef MSWiA Tomasz Siemoniak. Zaznaczył, że dalsza przyszłość ustawy będzie zależała od cyklu parlamentarnego i wyborów prezydenckich.
Szef MSWiA na konferencji prasowej w Warszawie był pytany przez dziennikarzy o projekt ustawy zakładającej likwidację CBA. Minister przypomniał, że regulacja jest gotowa i ma na celu wzmocnienie walki z korupcją.
Siemoniak zwrócił uwagę, że projekt zakłada likwidację Centralnego Biura Antykorupcyjnego i utworzenie Centralnego Biura Zwalczania Korupcji w Policji. Ponadto – jak dodał – przewiduje też m.in. wzmocnienie pionu antykorupcyjnego w Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
Minister ocenił, że ustawa jest zmianą „bardzo racjonalną”, mimo że prezydent Andrzej Duda zapowiedział jej zawetowanie.
Siemoniak poinformował, że „w najbliższych tygodniach stosowny projekt będzie przyjęty przez rząd”. Zaznaczył, że rozmawiał już o tym z premierem Donaldem Tuskiem, a dalsza przyszłość ustawy będzie zależała od cyklu parlamentarnego i wyborów prezydenckich.
Zdaniem ministra CBA w ostatnich latach było „pozbawione zębów” w walce z korupcją.
Projekt ustawy zakładającej likwidację Centralnego Biura Antykorupcyjnego na stronach Rządowego Centrum Legislacji pojawił się pod koniec maja tego roku. Jego autorzy zakładali, że CBA zostanie zlikwidowane 1 stycznia 2025 r., a w jego miejsce powstanie – w strukturze policji – Centralne Biuro Zwalczania Korupcji (CBZK). W lipcu projekt został zmieniony. Otrzymał nową nazwę, a termin likwidacji CBA przesunięto na 1 kwietnia 2025 r.
Według projektu zadania realizowane przez CBA zostaną przekazane do Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW), Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) oraz policji. W ramach policji zostanie utworzone Centralne Biuro Zwalczania Korupcji.
Nowa jednostka przejmie zadania realizowane dotychczas przez CBA w zakresie rozpoznawania, zapobiegania i wykrywania przestępstw, m.in. przeciwko: działalności instytucji państwowych i samorządu terytorialnego, wymiarowi sprawiedliwości, finansowaniu partii politycznych, zasadom rywalizacji sportowej i przeciwko obrotowi lekami. (PAP)
kkr/ mchom/ agz/ jpn/