Rozpoczyna się Festiwal Witolda Lutosławskiego “Łańcuch XVI”

Rozpoczyna się Festiwal Witolda Lutosławskiego “Łańcuch XVI”

Trzy koncerty symfoniczne, dwa kameralne i recital solowy – to program rozpoczynającego się Festiwalu Witolda Lutosławskiego “Łańcuch XVI”. Wieczorem (godzina 19.00) podczas inauguracji wystąpi Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia pod batutą swojego dyrektora artystycznego Alexandra Liebreicha oraz Zespół Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia” prowadzony przez Annę Szostak. Wydarzenie odbędzie się w Studiu Koncertowym Polskiego Radia imienia Witolda Lutosławskiego. 

Ideą festiwalu jest popularyzacja muzyki Lutosławskiego oraz pokazanie jej w różnych kontekstach – wyjaśnia wiolonczelista, prezes Towarzystwa im. Witolda Lutosławskiego Andrzej Bauer. Dodał, że kompozycje Witolda Lutosławskiego zawsze są osią festiwalu. “Powinniśmy cały czas propagować jego wybitną twórczość, ponieważ świadomość jej wartości i znaczenia jednak nie jest jeszcze tak duża, jak byśmy tego chcieli” – mówi Andrzej Bauer. Zaznacza, że podczas festiwalu wybrzmiewają także utwory dwudziestowieczne, które ukazują twórczość wybitnego kompozytora w różnych kontekstach. Dodaje, że w programie przedsięwzięcia uwzględniane są również ważne rocznice. W tym roku zostanie przypomniana twórczość kompozytorki i skrzypaczki Grażyny Bacewicz, ponieważ mija 110. rocznica jej urodzin i 60. rocznica śmierci.
Tegoroczny Festiwal potrwa do 9 lutego. Transmisji niektórych koncertów będzie można wysłuchać na antenie Program Drugi Polskiego Radia, współorganizatora przedsięwzięcia. Szczegółowy program jest dostępny na stronie www.lutoslawski.org.pl.
Festiwal “Łańcuch” organizowany jest przez Towarzystwo im. Witolda Lutosławskiego od 2004 roku. Nazwa i forma wydarzenia nawiązują do tytułów trzech utworów Lutosławskiego, a przede wszystkim do jego ulubionej „techniki łańcuchowej”, w której odcinki się zazębiają – poprzedni jeszcze trwa, kiedy następny już się rozpoczyna.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Agata Woźniak/gajCOMMENTS

WORDPRESS: 0