Rozmowa prezydenta z politykami na temat reformy wymiaru sprawiedliwości

Rozmowa prezydenta z politykami na temat reformy wymiaru sprawiedliwości

Prezydencki minister Paweł Mucha poinformował, że przedmiotem rozmowy Andrzej Dudy z przedstawicielami klubów i kół parlamentarnych była szeroko pojęta reforma wymiaru sprawiedliwości i nowelizacja ustawy sądowniczej, która czeka na decyzję prezydenta. Zapewnił, że prezydent podejmie decyzję w sprawie ustawy w ustawowym czasie.

Jak mówił Paweł Mucha, prezydent podczas rozmów “wskazał na treść Konstytucji i wyłączną prerogatywę prezydenta co do powołań sędziowskich” “Kwestia powołania sędziego zamyka wszelkie spory”- wyjaśniał.
Na spotkaniu byli przedstawiciele wszystkich sił parlamentarnych. Do Pałacu Prezydenckiego przyjechali: wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki z PiS, Borys Budka z Koalicji Obywatelskiej, Krzysztof Gawkowski i Włodzimierz Czarzasty z Lewicy, Władysław Kosiniak-Kamysz i Stanisław Tyszka z klubu PSL-Kukiz15, a także Jakub Kulesza i Krzysztof Bosak z Koło Konfederacja.

Nowelizacja ustaw sądowych zakładająca m. in. większy zakres odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów i nowy tryb wyboru Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego czeka na decyzję prezydenta. Andrzej Duda ma na decyzję 21 dni od momentu wpływu ustawy do Kancelarii Prezydenta.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/prezydent.pl/dydCOMMENTS

WORDPRESS: 0