Mosbacher: “Fantastyczna informacja! 20 tysięcy Polaków uzyskało autoryzację w systemie ESTA”

Mosbacher: “Fantastyczna informacja! 20 tysięcy Polaków uzyskało autoryzację w systemie ESTA”

“Fantastyczna informacja! Od listopada 2019 aż 20 tysięcy Polaków uzyskało autoryzację w systemie ESTA. Dzięki wprowadzeniu Polski do Programu Ruchu Bezwizowego podróżowanie do USA stało się o wiele prostsze. Dziękujemy za chęć odwiedzenia naszego wspaniałego kraju”- napisała na Twitterze ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher.

Pani ambasador we wpisie dziękuje też premierowi Mateuszowi Morawieckiemu za dzisiejsze zaproszenie do KPRM.

“Dziękuję za dzisiejsze spotkanie i możliwość przedyskutowania priorytetów w relacjach polsko-amerykańskich na 2020 rok. Jestem przekonana, że będzie to kolejny rok wyjątkowej współpracy polsko-amerykańskiej”- napisała Georgette Mosbacher.

Kancelaria Premiera zamieszcza w mediach społecznościowych zdjęcia z dzisiejszego spotkania Mateusza Morawieckiego z ambasador USA w Polsce.

 

Od 11 listopada 2019 r. Polacy mogą podróżować do USA bez wiz. Polska znalazła się w programie Programu Ruchu Bezwizowego po trzydziestu latach.

Ten historyczny moment był priorytetem Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Georgette Mosbacher od początku objęcia przez nią urzędu – przypominają urzędnicy ambasady Stanów Zjednoczonych w Warszawie.
Zatem od 11 listopada 2019 r. nie jest potrzebna wiza do USA. Opłata za wizę do USA wynosiła 160 dolarów. Koszt autoryzacji ESTA to 14 dolarów amerykańskich (3,89 zł – kurs NBP z 29 stycznia 2020 r.).

Co to jest ESTA?
ESTA to Electronic System for Travel Authorization czyli Elektroniczny System Autoryzacji Podróży.

Ile kosztuje ESTA?
Obecnie ESTA kosztuje 14 dolarów, czyli znacznie mniej niż opłata w wysokości 160 dolarów, która była wymagana od osób ubiegających się o wizę turystyczną/biznesową.

Mam wizę i jest ona nadal ważna. Jak mogę podróżować do USA?
Każdy podróżny, który ma ważną wizę będzie nadal mógł z niej korzystać nawet kiedy ruch bezwizowy jest możliwy. Osoba posiadająca ważną wizę nie musi ubiegać się o autoryzację ESTA.

Jak długo obywatele Polski mogą przebywać w USA, jeśli podróżują bez wizy w ramach Programu Ruchu Bezwizowego?
Obywatele Polski mogą przebywać bez wizy w celach turystycznych lub biznesowych do 90 dni. Przedłużenie pobytu nie jest możliwe.

Otrzymałem wcześniej odmowę wizy lub miałem problemy przy wjeździe do USA. Czy mogę podróżować do USA bez wizy?
Z reguły autoryzacji w systemie ESTA nie otrzyma osoba, która uprzednio otrzymała odmowę wizy lub w przeszłości miała problemy mogące wpłynąć na prawo do otrzymania wizy, takie jak wyrok sądowy lub złamanie prawa imigracyjnego USA.

Tym samym taka osoba nie będzie mogła podróżować do USA bez wizy. Każda osoba, która otrzymała odmowę rejestracji ESTA może ubiegać się o wizę amerykańską w ambasadzie/konsulacie USA.

Czy są inne ograniczenia w ruchu bezwizowym?
Ruch bezwizowy jest dostępny dla podróżnych przybywających do USA lotami komercyjnymi lub statkami morskimi. Ponadto specjalne zasady obowiązują osoby, które przekraczają granicę lądową samochodem lub pieszo.

Red. (IAR)/TT/dyd/ Tomasz Dreszyński PolskaPress AIPCOMMENTS

WORDPRESS: 0