20.3 C
Chicago
wtorek, 16 lipca, 2024

Rosyjskie służby skonfiskowały nakład książki Jana Nowaka-Jeziorańskiego

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Policja w Petersburgu skonfiskowała książkę z tekstami Jana Nowaka-Jeziorańskiego.

Funkcjonariusze, zabierając z drukarni 530 egzemplarzy przetłumaczonego na język rosyjski zbioru artykułów i wywiadów „kuriera z Warszawy”, tłumaczyli, że muszą sprawdzić czy, nie zawierają one treści ekstremistycznych.
Działaniami petersburskiej policji oburzeni są polscy dyplomaci pracujący w Rosji. Ambasada RP złożyła już oficjalny protest w tej sprawie.
Tymczasem Federalna Agencja Nowości FAN opublikowała obszerny artykuł, w którym poddała analizie teksty Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Najpierw informuje czytelników, kim był „kurier z Warszawy” przypominając, że należał do Armii Krajowej, a po wojnie kierował Rozgłośnią Polską Radia Wolna Europa. Dalej w artykule agencji znajdziemy fragmenty tekstów Jana Nowaka-Jeziorańskiego, które zdaniem autorów sprowadzają się do tego, że „Rosja jest wrogiem, który w każdej chwili może rozpocząć interwencję, dlatego jak najszybciej trzeba wstąpić do bloku obronnego, jakim jest NATO”. Agencja FAN twierdzi, że „kurier z Warszawy” „prowadzi majdanizację świadomości, przekazując masom swój obraz polskiej historii”. Następnie rosyjska agencja przytacza fragmenty tekstów Nowaka-Jeziorańskiego, w których w odniesieniu do Rosji użył on bezpośrednio lub pośrednio słowa „wróg”. Na koniec FAN zastanawia się, dlaczego przetłumaczono zbiór artykułów i wywiadów „kuriera z Warszawy” na język rosyjski z zamiarem wydania ich w Rosji. „W efekcie byłaby to maleńka bomba ideologiczna” – stwierdza rosyjska agencja. -„Czy niektóre fragmenty tej książki wyczerpują znamiona przestępstwa w myśl artykułu 282 kodeksu karnego Rosyjskiej Federacji, o wzniecaniu nienawiści i wrogości, niech o tym zadecydują organy ścigania. Jednak o czym na pewno się przekonaliśmy to fakt, że książka ta zawiera jednoznaczny ideologiczny ładunek” – konkluduje Federalna Agencja Nowości.

IAR/Maciej Jastrzębski/Moskwa/Siekaj

- Advertisement -

Podobne

1 KOMENTARZ

  1. Ale że co? JN-N to był ekstremista! Za to przecież go cenimy. Więc nie ma się co dziwić rosyjskim służbom, że trzęsą gaciami przed TAKĄ bibułą!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520