Rosyjskie ministerstwo obrony opublikowało tajne protokoły paktu Ribbentrop-Mołotow

Rosyjskie ministerstwo obrony opublikowało tajne protokoły paktu Ribbentrop-Mołotow

Rosyjskie ministerstwo obrony odtajniło dokumenty związane z napaścią hitlerowskich Niemiec na Polskę. Wśród opublikowanych dokumentów są kopie odtajnionych protokołów Paktu Ribbentrop – Mołotow. W ocenie części rosyjskich historyków, tego typu publikacje resortu obrony mają charakter propagandowy, a dobór prezentowanych dokumentów odpowiada historycznej linii Kremla.

Tajne protokoły Paktu Ribbentrop – Mołotow znane są od kilkudziesięciu lat, a ich kopie udostępniła już wcześniej strona niemiecka. Do tej pory rosyjscy politycy, w tym Władimir Putin, przedstawiali te dokumenty tak, aby zdjąć ze Związku Radzieckiego odpowiedzialność za napaść na Polskę i rozpętanie drugiej wojny światowej. Opublikowane przez rosyjski resort obrony kopie tajnych protokołów wraz z szyfrogramami radzieckich dowódców mają wskazywać, że Moskwa nie miała wyjścia i musiała zawrzeć z Hitlerem pakt, aby odsunąć w czasie niemiecką agresję na ZSRR i usprawiedliwić napaść Armii Czerwonej na Polskę 17 września 1939 roku.
Historyk stowarzyszenia Memoriał, badający zbrodnie stalinowskie Nikita Pietrow w jednym z wywiadów dla Polskiego Radia stwierdził, że “niemal cała historia ZSRR do dziś opiera się na kłamstwach i propagandowych niedomówieniach”.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Maciej Jastrzębski/Moskwa/sjoCOMMENTS

WORDPRESS: 0