HomeŚwiat

Rosyjska prasa o wecie prezydenta RP. W ocenie „Rossijskoj Gaziety” stało się coś… niewiarygodnego

Rosyjska prasa o wecie prezydenta RP. W ocenie „Rossijskoj Gaziety” stało się coś… niewiarygodnego

Rosyjskie media szczegółowo informują o ostatnich wydarzeniach w Polsce, w tym o zawetowaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę dwóch ustaw. „Prezydent Polski sprzeciwił się rządowi” – napisała „Rossijskaja Gazieta”.

Dziennik przypomniał o trwających nad Wisłą protestach i groźbie nałożenia przez Unię Europejską sankcji na Warszawę.
W ocenie „Rossijskoj Gaziety” stało się coś niewiarygodnego, „układany według myśli Prawa i Sprawiedliwości mechanizm rekonstrukcji Polski odmówił posłuszeństwa” – pisze autor artykułu. Dalej dziennik przypomina o projektowanych w Polsce zmianach sądownictwa i dodaje, że prezydent wbrew dotychczasowej praktyce podpisał tylko jedną z trzech ustaw. „Rossijskaja Gazieta” sugeruje, że prezydent Polski mógł podejmując decyzję brać pod uwagę groźby Unii Europejskiej o nałożeniu sankcji i dodaje, że i tak Andrzej Duda zdecydował się podpisać ustawę, która bezpośrednio będzie dotyczyła milionów Polaków.
W podobnym tonie komentuje wydarzenia w Polsce „Kommiersant”. Dziennik zauważa, że weto Andrzeja Dudy, dotyczące dwóch ustaw nie zadowoliło polskiej opozycji, która domaga się zablokowania również trzeciej ustawy. Jednocześnie gazeta wyraża opinię, że prezydenckie weto może mieć konsekwencje dla przyszłych kontaktów lidera państwa z rządzącą partią, bowiem do tej pory nie było sytuacji, aby Andrzej Duda występował przeciwko woli swojego niedawnego ugrupowania.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Maciej Jastrzębski/Moskwa/magos

COMMENTS