Rosja zakazała pracownikom kosmodromu korzystania z internetu

Rosja zakazała pracownikom kosmodromu korzystania z internetu

Pracownicy kosmodromu Bajkonur mają zakaz korzystania z internetu. Na razie ograniczenie dotyczy godzin pracy i obejmuje zarówno sprzęt służbowy, jak i prywatne urządzenia. Bajkonur znajduje się na terytorium Kazachstanu, ale użytkowany jest przez Rosję. To z tego miejsca startuje większość rakiet kosmicznych Federacji Rosyjskiej.

W ten sposób kierownictwo kosmodromu chce zapobiec wyciekom informacji, które w ostatnim czasie zdarzały się dość często. Dla służbowej korespondencji pracownicy Bajkonuru mogą wykorzystywać wyłącznie wewnętrzną sieć. Różnego rodzaju ograniczenia funkcjonują także w rosyjskiej armii. Żołnierzom zakazano publikowania zdjęć na portalach społecznościowych, a w niektórych służbach obowiązuje zakaz zakładania kont w ogólnodostępnej przestrzeni internetowej.

Doniesienia na ten temat przekazane przez agencję Ria Novosti zbiegły się z wejściem w życie ustawy nakazującej operatorom telekomunikacyjnym gromadzenie i przechowywanie przez 6 miesięcy osobistej korespondencji użytkowników. Przepisy dotyczą zarówno SMS-ów, jak i e-maili oraz rozmów i wideo.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Maciej Jastrzębski/Moskwa/mcm/ zr

COMMENTS

WORDPRESS: 0