21 C
Chicago
wtorek, 16 lipca, 2024

Rosja już dwukrotnie bankrutowała w swojej historii. Ryzyko kolejnego razu bardzo wysokie. Plajta może być kwestią nieco ponad miesiąca

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Zarówno rynek, jak i analitycy są przekonani, że ryzyko bankructwa Rosji jest obecnie bardzo wysokie. Plajta może być kwestią nieco ponad miesiąca – pisze w poniedziałek „Rzeczpospolita”.

Według „Rzeczpospolitej” testem dla Rosji będzie wypadająca w przyszłą środę spłata 117 mln dol. odsetek od obligacji. Jeśli Rosja nie ureguluje tej płatności w ciągu 30-dniowego okresu karencji, to oficjalnie zostanie uznana za technicznego bankruta.

 

Na razie wygląda na to, że państwo rosyjskie pójdzie na konfrontację z wierzycielami. Anton Siłuanow, rosyjski minister finansów, stwierdził, że wierzycielom z krajów „nieprzyjaznych” długi będą spłacane w rublach, niezależnie od tego, w jakiej walucie dług jest denominowany.

 

„Rz” zwraca uwagę, że rosyjski dług denominowany w innych walutach jest wart 39,7 mld dol., z czego około połowa jest w rękach cudzoziemców.

 

„Dane Banku Rozliczeń Międzynarodowych (BIS) wskazują, że najwięcej rosyjskich obligacji w swoich portfelach posiadały w zeszłym roku banki francuskie. Miały papiery warte 4,5 mld dol. Za nimi uplasowali się pożyczkodawcy amerykańscy (3,8 mld dol.), austriaccy (3,2 mld dol.) i włoscy (2,6 mld dol.). Ponadto w rękach inwestorów zagranicznych znajduje się rosyjski dług denominowany w rublach wart 28 mld dol.” – czytamy w gazecie.

 

Dziennik dodaje, że agencja Moody’s ocenia, że inwestorzy mogą odzyskać do dwóch trzecich środków ulokowanych w rosyjskich obligacjach. Odzyskanie ich może się jednak wiązać z długą batalią w sądach.

 

„Rz” przypomina, że Rosja już dwukrotnie bankrutowała w swojej historii. Za pierwszym razem w 1917 r., gdy bolszewicy odmówili spłaty długów poprzednich rządów. Do drugiego bankructwa doszło w 1998 r., ale objęło ono tylko dług emitowany na rynku krajowym. (PAP)

 

autor: Mieczysław Rudy

 

rud/ amac/

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520