9.7 C
Chicago
poniedziałek, 6 maja, 2024

Rolnicze protesty na drogach w całym kraju. Europoseł Cimoszewicz krytykuje rolników: „Zielony Ład i pewne wynikające z tego następstwa to nie jest jakiś pomysł jajogłowych”

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

W związku z rolniczą blokadą w środę rano wstrzymano ruch na drodze ekspresowej S5 między Kościanem, a Mosiną – podała GDDKiA. Według danych policji, w całym regionie zaplanowano ok. 100 protestów.

Dyżurny Punktu Informacji Drogowej poznańskiego oddziału GDDKiA przekazał, że około godz. 6.30 na 13. kilometrze S5, na odcinku między węzłami Mosina i Kościan Północ, zamknięto trasę z powodu protestu rolników. Według zapowiedzi blokada ma potrwać 14 godzin.

Spółka Autostrada Eksploatacja podała, że o godz. 6.40, na 156. kilometrze autostrady A2, na odcinku między węzłami Komorniki i Poznań Zachód, w związku z rolniczym protestem, zamknięty został zjazd z A2 na S5.
Około godz. 7. w Słupcy protestujący rolnicy zablokowali ciągnikami zjazdy i wjazdy na autostradę A2. Według informacji GDDKiA ciąg główny trasy jest przejezdny.
Wielkopolska policja opublikowała listę około 100 rolniczych protestów zaplanowanych na środę w całym regionie. Część z pikiet ma polegać na blokowaniu dróg.
Protestujący rolnicy sprzeciwiają się m.in. zapisom Europejskiego Zielonego Ładu czy taniemu importowi produktów rolniczych spoza UE. Zielony ład wprowadza wiele wytycznych, m.in. dla rolnictwa. Mają one umożliwić osiągnięcie w UE neutralności klimatycznej do 2050 r.((PAP)
Autor: Szymon Kiepel

 

 

Mazowieckie/ Rozpoczęły się utrudnienia w związku z protestami rolników

Protestujący rolnicy rozpoczęli blokady rond w Jabłonnie (na granicy z Warszawą) i w Nieporęcie w powiecie legionowskim – informuje Komenda Stołeczna Policji. Ronicy informują z kolei, że ruszyli do Zakrętu w powiecie mińskim. Blokady mają się odbyć w środę w ponad 500 miejscach w całej Polsce.
„Powiat legionowski. Protestujący rolnicy rozpoczęli blokady ronda w Jabłonnie (na granicy z Warszawą) czyli DK61, oraz ronda w Nieporęcie – skrzyżowanie DW631 z DW633″ – poinformowała KSP na platformie X.
„Na miejscu policjanci informują kierowców o możliwych objazdach. Zalecamy korzystanie z tras alternatywnych” – dodano.
Łukasz Komorowski, jeden z organizatorów protestu, przekazał PAP, że rolnicy zebrani w Kałuszynie ruszyli do Zakrętu w powiecie mińskim. Będą tam blokowali rondo. Zakończenie protestu przewidziane jest na godzinę 19.00.
W okolicach Warszawy utrudnienia na drogach są spodziewane w trzech powiatach. Rolnicy będą blokowali rondo w miejscowości Zakręt w powiecie mińskim. Zakończenie protestu przewidziane jest na godzinę 19.00. Wcześniej, rano, rolnicy rozpoczną protest w miejscowości Trzebucza (powiat węgrowski), następnie ciągniki przejadą drogą krajową numer 2 i 92 przez Kałuszyn i Mińsk Mazowiecki do Zakrętu.
Utrudnienia na drogach związane z protestami spodziewane są w środę w całym kraju. Zapowiedziano ponad 580 miejsc protestów z szacowanym udziałem w sumie blisko 70 tys. osób.
Rolnicze protesty trwają w Polsce i innych krajach Unii Europejskiej od kilku tygodni. Rolnicy domagających się m.in. odstąpienia od przepisów Europejskiego Zielonego Ładu i uszczelnienia granic przed napływem produktów rolno-spożywczych spoza państw UE.
Europejski Zielony Ład wprowadza wiele wytycznych, m.in. dla rolnictwa. Mają one umożliwić osiągnięcie w Europie neutralności klimatycznej do 2050 r. Chodzi m.in. o wprowadzenie bardziej ekologicznej i mniej emisyjnej produkcji oraz redukcji użycia nawozów i środków ochrony roślin o połowę.(PAP)

 

Autorka: Iga Leszczyńska

 

 

Włodzimierz Cimoszewicz o protestach rolników: nie zgadzam się z formą protestów

Z jednym się nie mogę zgodzić, mówię to bardzo otwarcie, z formą protestów – powiedział o demonstracjach rolników w rozmowie z PAP.PL europoseł Włodzimierz Cimoszewicz. Jego zdaniem rolnicy powinni zrozumieć sytuację rządu, który pracuje od 3 miesięcy.
„Zielony Ład i pewne wynikające z tego następstwa to nie jest jakiś pomysł jajogłowych” – powiedział Włodzimierz Cimoszewicz, europoseł, były premier. „Renaturalizacja środowiska zmienionego przez człowieka jest w naszym ogólnym interesie” – zaznaczył.
Włodzimierz Cimoszewicz zauważył, że spotkanie Donalda Tuska z rolnikami pokazuje zaangażowanie rządu. „Wysiłek ze strony rządu widzę. Jeżeli szef rządu spotyka się z przedstawicielami protestujących, to nie jest to bagatelne wydarzenie” – ocenił. „Powinni zrozumieć, że jest nowy rząd, który istnieje od 3 miesięcy” – dodał.
Polityk zauważył, że zmiany wywołane obecnością człowieka wpływają też na rolnictwo. „O tym trzeba byłoby rozmawiać nie na zasadzie blokad, tylko poważniej, między przedstawicielami rolników i rządu” – powiedział Cimoszewicz. (PAP)

 

 

Ardanowski o protestach rolników: są autentyczne, nie są ustawione przez opozycję (wideo)

Trzeba mocno wsłuchiwać się w to, czego rolnicy oczekują, bo to są protesty, które dotyczą żywotnych spraw rolnictwa europejskiego – powiedział PAP.PL o protestach rolników Jan Krzysztof Ardanowski, doradca prezydenta RP ds. rolnictwa. Te protesty są autentyczne, nie są ustawione przez opozycję – dodał poseł PiS.
„Niewątpliwie to są protesty autentyczne, nie żadne sterowane politycznie, bo taką narrację widzę ze strony rządu, że są to protesty inicjowane czy ustawiane przez opozycję, przez Prawo i Sprawiedliwość – zwrócił uwagę Jan Krzysztof Ardanowski, i dodał – w wielu krajach Prawa i Sprawiedliwości nie było, a protesty są podobne. Dlatego trzeba mocno wsłuchiwać się również w to, czego rolnicy oczekują, bo to są protesty, które dotyczą żywotnych, absolutnie żywotnych spraw związanych z rolnictwem europejskim” – podkreślił Ardanowski.
Jego zdaniem „zagrożenia dla tego rolnictwa, związane są z realizacją polityki klimatycznej Unii Europejskiej, której fragmentem jest zielony ład oskarżający rolnictwo o niszczenie środowiska, o emisje gazów cieplarnianych, to są pewne działania, które mają uwiarygodnić w społeczeństwie, przekonać społeczeństwo, że rzeczywiście rolnictwo, podobnie jak inna działalność gospodarcza człowieka, jest czymś szkodliwym i trzeba to rolnictwo absolutnie zmienić”.
Ardanowski zauważył jednak, że „tylko rolnicy są najbardziej świadomą grupa społeczną w tej chwili, bo mówią tak: jeżeli zniknie rolnictwo europejskie poświęcone na ołtarzu dość hipotetycznych i nie do końca sprawdzonych teorii o wpływie negatywnym rolnictwa na klimat, na przyrodę, to skończy się bezpieczeństwo żywnościowe w Europie”.
Zdaniem Ardanowskiego sprowadzanie żywności z terenów poza unijnych, z Ameryki Południowej, z Australii, Nowej Zelandii, czy bliżej, z Ukrainy i z Rosji, nie daje bezpieczeństwa żywnościowego dla prawie pół miliarda ludzi w Unii Europejskiej.
Wyjaśnia również, że rolnicy oczekują nie tylko doraźnych działań dotyczących rezygnacji z ugorowania. „Rolnicy oczekują, że będzie na nowo przemyślana wspólna polityka rolna, która przecież przyniosła ogromne pozytywne aspekty w historii UE, czy wspólnot europejskich. Zapewniła wysoką produkcję żywności dobrej jakości, bezpieczeństwo żywnościowe i również pewną stabilizację gospodarstw, które owszem są modernizowane, zwiększają swoje powierzchnie, wprowadzają różnego rodzaju maszyny, urządzenia, innowacyjne technologie, ale to jest cały czas to samo rolnictwo europejskie i niszczenie tej wspólnej polityki rolnej zamiast głębokiego jej przeformatowania wydaje się być czymś dziwnym i niestosownym”. (PAP)

Materiał wideo dostępny na PAP.PL: https://www.pap.pl/aktualnosci/ardanowski-o-protestach-rolnikow-sa-autentyczne-nie-sa-ustawione-przez-opozycje oraz na wideo.pap.pl: https://wideo.pap.pl/videos/72184/

 

Autorka: Agata Andrzejczak

 

Rolnicy na drogach/ Niektóre blokady rozpoczęły się w nocy, więcej utrudnień spodziewanych od rana

We wszystkich województwach w środę od rana spodziewane są utrudnienia na drogach, głównie dojazdach do większych miast i trasach szybkiego ruchu. To skutek zaplanowanego na środę protestu rolników. Policja podała, że zapowiedziano 580 protestów. W województwie kujawsko-pomorskim niektóre drogi już są zablokowane.
Funkcjonariusze ze wszystkich komend miejskich policji apelują, jeśli to możliwe, o wcześniejsze zaplanowanie podróży z uwzględnieniem tras alternatywnych.
Na środę wyznaczony został ogólnopolski strajk zwołany przez Radę Krajową NSZZ Rolników Indywidulanych „Solidarność”. Rzecznik związku Adrian Wawrzyniak powiedział PAP, że rolnicy sprzeciwiają się „Zielonemu Ładowi”, importowi produktów rolno-spożywczych z Ukrainy, ograniczaniu hodowli zwierząt w Polsce i „dramatycznej sytuacji” w rolnictwie. Chcą wypłaty rekompensat i wsparcia rolników.
To kolejny w ostatnim czasie rolniczy protest i podobnie jak wcześniejsze będzie polegał na blokowaniu dróg lub powolnych przejazdach kolumn ciągników. Miejscami protestu będą przede wszystkim drogi dojazdowe do miast wojewódzkich oraz trasy szybkiego ruchu. W wielu miejscach rolnicy zamierzają zbierać się od wczesnych godzin porannych.
W województwie kujawsko pomorskim blokady rozpoczęły się w nocy z wtorku na środę. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad informowała, że zablokowane są drogi dk 80, S5, dk10, dk25. Policja zorganizowała objazdy.
Wskazano, że na dk 80 chodzi o odcinek Bydgoszcz – Toruń w miejscowości Strzyżawa. Na S5 utrudnienia dotyczą odcinka między węzłami Maksymilianowo – Bydgoszcz Zachód. Na dk 10 chodzi o odcinek Bydgoszcz – Toruń w miejscowości Przyłubie, a na dk 25 o odcinek Koronowo – Bydgoszcz w miejscowości Tryszczyn.
Na zamieszczonej w sieci ogólnopolskiej mapie protestu we wtorek wieczorem było ponad 550 zaznaczonych punktów. Z kolei Komenda Główna Policji wcześniej we wtorek podsumowała, że w całym kraju zapowiedziano 580 protestów z szacowanym udziałem blisko 70 tysięcy osób. Poinformowała, że wymaga to od policji zaangażowania znacznych sił. Zapowiedziała również, że drogówka zadba, by kierowcy w jak najmniejszym stopniu odczuli utrudnienia.
„Zabezpieczanie zgromadzeń publicznych jest jednym z ustawowych obowiązków nałożonych na policję, której celem zawsze jest zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim obywatelom oraz ochrona ich praw i wolności. Rolą policjantów jest dbanie, by wszelkiego rodzaju zgromadzenia odbywały się z poszanowaniem obowiązującego prawa, a w przypadku jego naruszenia – podjęcie stosownych działań” – zaznaczyła KGP.
Komunikaty komend wojewódzkich i miejskich policji wymieniają objazdy w wielu miejscach spodziewanych blokad rolniczych.
W okolicach Warszawy utrudnienia na drogach są spodziewane w trzech powiatach. Rolnicy będą blokowali rondo w miejscowości Zakręt w powiecie mińskim. Zakończenie protestu przewidziane jest na godzinę 19. Wcześniej, rano rolnicy rozpoczną protest w miejscowości Trzebucza (powiat węgrowski), następnie ciągniki przejadą drogą krajową numer 2 i 92 przez Kałuszyn, Mińsk Mazowiecki do Zakrętu.
W powiecie legionowskim zablokowane mają zostać ronda w Nieporęcie, Rembelszczyźnie i w Jabłonnie. Na terenie powiatu nowodworskiego przewidziane są blokady w Kazuniu Nowym.
Stołeczna policja przypomina, że w Warszawie obowiązuje zakaz wjazdu ciągników rolniczych i pojazdów wolnobieżnych. Jego złamanie może się zakończyć ukaraniem mandatem.
W Strykowie pod Łodzią zablokowana ma zostać autostrada A2 w obu kierunkach. W samej Łodzi od godz. 10 do 19 nieprzejezdne ma być skrzyżowanie Szczecińskiej z Aleksandrowską, a pod miastem trasa Kurowice, Wola Rakowa, autostrada A1, Węzeł Łódź Górna, Węzeł Bełchatowski, Koluszki: od ronda ul. Brzezińska do ronda Jana Pawła II do ul. 11 Listopada.
W Gdańsku protest rozpocznie się na placu Solidarności. Następnie od godz. 11-11.30 uczestnicy zamierzają przemieszczać się ulicami Nowomiejską, Wały Piastowskie, Podwale Grodzkie, Wały Jagiellońskie, Hucisko, Toruńską, Okopową przed urząd wojewódzki. Tam mają manifestować do godz. 16.
Od godziny 5 do godz. 19 utrudnienia mają występować w okolicy Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach. Całkowicie zablokowane mają być ulice: Jagiellońska, Reymonta i Ligonia, zaś na ulicy Francuskiej przy skrzyżowaniu z Jagiellońską ruch będzie odbywał się cyklicznie.
W Poznaniu i okolicach największych utrudnień należy spodziewać się na S5 i S11. Trasa będzie nieprzejezdna od węzła Kościan-Północ do węzła Poznań–Ławica. Zjazd z autostrady A2 na węzłach Poznań–Zachód oraz Buk w obu kierunkach będzie niemożliwy.
Natomiast w okolicy Wrocławia do utrudnień może dojść w Kobierzycach, Cesarzowicach, Małuszowie, Kątach Wrocławskich i Jordanowie Śląskim.
Pod Rzeszowem utrudnienia są spodziewane od godziny 8 do 18 na węźle Sokołów Małopolski – droga ekspresowa S19 i droga wojewódzka numer 875 mają być nieprzejezdne w obu kierunkach.
W Gorzowie Wielkopolskim i okolicach od rana należy spodziewać się blokady na węzłach Południe, Zachód i Północ. Od godziny 10 protest ma objąć ulicę Kasprzaka w ciągu drogi krajowej numer 22. Trasa będzie okresowo blokowana, co oznacza oczekiwanie na możliwość przejazdu przez dłuższy czas.
Na autostradzie A4 na węźle Opole Zachód (dawne Prądy) blokada spodziewana jest od godziny 10 do 17.
Drogi wjazdowe i wyjazdowe z Kielc mają być blokowane w środę w siedmiu miejscach, m.in. w przy rondzie w Cedzynie, w Wiśniówce, na ul. ks. Piotra Ściegiennego oraz w miejscowości Piaski. Natomiast w czwartek całkowicie zablokowana ma zostać al. IX Wieków Kielc.
Od kilku tygodni w Polsce i w innych krajach Unii Europejskiej trwają protesty rolników, domagających się m.in. odstąpienia od przepisów europejskiego Zielonego Ładu i uszczelnienia granic przed napływem produktów rolno-spożywczych spoza państw UE.
Europejski Zielony Ład wprowadza wiele wytycznych, m.in. dla rolnictwa. Mają umożliwić osiągnięcie w Europie neutralności klimatycznej do 2050 r. Chodzi m.in. o wprowadzenie bardziej ekologicznej i mniej emisyjnej produkcji oraz redukcji użycia nawozów i środków ochrony roślin o połowę. (PAP)

 

 

Rzecznik rolniczej „Solidarności”: powodem protestów m.in. „Zielony Ład”

Powodem rolniczych protestów, które odbędą się w środę w ponad 500 miejscach w kraju jest m.in. „Zielony Ład” i import rolno-spożywczy z Ukrainy – wyjaśnia rzecznik NSZZ „Solidarność” Rolników Indywidualnych Adrian Wawrzyniak. Blokady dróg spodziewane są we wszystkich województwach.
„Protesty będą w całym kraju, mamy już ponad 500 lokalizacji protestów rolniczych, nie ma najważniejszych, będą one w każdym województwie, będą to blokady miast wojewódzkich czy blokady tran szybkiego ruchu, będzie to pełne spektrum działań podejmowanych do tej pory. Będą one powtórzone, tylko w większej skali” – wyjaśnił rzecznik.
Organizatorami protestów są rolnicy – czy to organizacje rolnicze, czy sami rolnicy, którzy się zrzeszają i zgłaszają zgromadzenia. „Solidarność” RI też organizuje takie protesty – zaznaczył Wawrzyniak.
Postulaty protestujących są takie same jak wcześniej. Rolnicy protestują przeciwko „Zielonemu Ładowi”, importowi produktów rolno-spożywczych z Ukrainy, ograniczaniem hodowli zwierząt w Polsce, „dramatycznej sytuacji” w rolnictwie. „Chcemy też wypłaty rekompensat i wsparcia rolników” – dodał.
W opinii rzecznika, zmiany w Zielonym Ładzie zaproponowane przez Komisję Europejską są „kosmetyczne”. Są to działania na przeczekanie, na rozstrzygnięcie wyborów do Europarlamentu – mówił podkreślając, że „nie jest rozwiązania naszych problemów”.
Rzecznik „Solidarności” RI przyznał, że same protesty nie rozwiążą problemów rolników, ale – jak zauważył – jednocześnie „są prowadzone rozmowy w ministerstwie, spotkania z premierem”. Zaznaczył, że nie ma wyznaczonego kolejnego spotkania z premierem Tuskiem, ale rolnicy liczą, że jakieś „konkrety” pojawią się po rozmowach rolników z ministrem rolnictwa podczas Europejskiego Forum Rolniczego w Jasionce lub po środowych protestach.
Ogólnopolski Strajk Generalny został wyznaczony na środę przez Radę Krajową NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”. Na zamieszczonej w sieci mapie protestu zaznaczono już ponad 400 punktów, z czego kilkanaście z nich na drogach dojazdowych do Warszawy.
W stolicy blokadę zapowiedziano na trasie S2 na wysokości Wału Miedzeszyńskiego. Kolejne blokady zaplanowano w podwarszawskiej Jabłonnie, Nieporęcie, Stanisławowie Pierwszym oraz w okolicach Nowego Dworu Mazowieckiego. Blokady mają się odbyć również na autostradzie A2, jedna z nich na wysokości Góraszki, druga przed miejscowością Stary Konik. Na Mazowszu utrudnienia spodziewane są również w Ciechanowie i na terenie powiatu płońskiego.
Według ustaleń krakowskiej policji, protestujący wjadą do Krakowa z trzech stron i spotkają się na Rondzie Mogilskim.
W województwie śląskim protest rolników i myśliwych zaplanowany jest w godzinach od 5. do 19. wokół Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego. Protestujący zapowiadają m.in. blokadę ul. Jagiellońskiej. Dodatkowo blokowane mogą być zjazdy i wjazdy na węzłach A1 z DK46 i DK43 w okolicach Częstochowy oraz zjeździe na Mykanów.
W Gdańsku demonstracja odbędzie się w godz. 10-16. Spodziewane są utrudnienia w ruchu drogowym oraz komunikacji miejskiej.
W województwie zachodniopomorskim blokady rolnicze odbywać się będą w większości powiatów, m.in. goleniowskim, stargardzkim, myśliborskim i choszczeńskim.
W Kielcach protestujący w siedmiu miejscach zablokują wjazd do miasta, natomiast w czwartek zaplanowano manifestację w centrum.
Od środowego ranka ciągniki i maszyny rolnicze mają zablokować autostradę A1 w miejscowości Kamieńsk w Łódzkiem. Utrudnień należy spodziewać się też na drodze krajowej nr 42 w okolicach Radomska i Przedborza oraz na ulicach tych miast.
KGP poinformowała, że środowe protesty rolników wymagają od policji zaangażowania znacznych sił dla zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim obywatelom. Dodała, że funkcjonariusze drogówki zadbają, by kierowcy w jak najmniejszym stopniu odczuli utrudnienia.
Komenda Główna Policji przypomniała, że konstytucja gwarantuje każdemu obywatelowi możliwość organizowania pokojowych zgromadzeń i uczestniczenia w nich. Podkreśliła, że na środę zapowiedziano ponad 580 protestów z szacowanym udziałem blisko 70 tys. osób.
„Zabezpieczanie zgromadzeń publicznych jest jednym z ustawowych obowiązków nałożonych na policję, której celem zawsze jest zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim obywatelom oraz ochrona ich praw i wolności. Rolą policjantów jest dbanie, by wszelkiego rodzaju zgromadzenia odbywały się z poszanowaniem obowiązującego prawa, a w przypadku jego naruszenia – podjęcie stosownych działań” – zaznaczyła KGP.(PAP)
autor: Anna Wysoczańska
awy/ wkr/ js/
- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520