13.9 C
Chicago
wtorek, 28 maja, 2024

Rezerwa i asekuracja czyli Związek Banków Polskich o prezydenckim projekcie ws. kredytobiorców

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Związek Banków Polskich poinformował, że pełna ocena skutków regulacji proponowanej przez prezydenta ws. kredytobiorców będzie przekazana w połowie przyszłego tygodnia. Prezes Związku Krzysztof Pietraszkiewicz powiedział, że projekt jest skomplikowany i wymaga dokładnej analizy. Dodał przy tym, że polski sektor bankowy jest obecnie obciążony wieloma nowymi regulacjami, na przykład podatkiem bankowym, dodatkowymi kosztami finansowania Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, czy restrukturyzacją SKOK-ów. 

„Chodzi po prostu o to, aby przewidywane obciążenia – zarówno ekonomiczne, jak i organizacyjne – nie przekraczały pewnego poziomu, który mógłby spowodować osłabienie sektora bankowego lub zdolności do finansowania rozwoju polskiej gospodarki” – wyjaśnił Krzysztof Pietraszkiewicz. Powiedział również, że przy nowelizacji ustawy nie powinno się faworyzować nadmiernie jednej grupy klientów.
Jednocześnie prezes ZBP stwierdził, że projekt zawiera rozwiązania korzystne zarówno dla kredytobiorców, jak i banków. Wskazał na przykład propozycję wydłużenia działania niektórych instrumentów, takich jak okres wsparcia finansowego, czy bezprocentowej spłaty.
Dzisiaj do Sejmu wpłynął prezydencki projekt o zmianie ustawy o wsparciu kredytobiorców znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej. Dotyczy on regulacji, które obowiązują w Polsce od lutego 2016 roku, ale ich funkcjonowanie budzi zastrzeżenie kredytobiorców. Prezydent zaproponował między innymi dwukrotne podniesienie minimum dochodowego umożliwającego wioskowanie o wsparcie, a także wprowadzenie możliwości odwołania w przypadku negatywnego rozpatrzenia wniosku przez bank.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Dawid Grygorcewicz/dyd

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520