Resort kultury wyciąga rękę do prezydent Dulkiewicz w sprawie budowy muzeum Westerplatte i Wojny 1939.

Resort kultury wyciąga rękę do prezydent Dulkiewicz w sprawie budowy muzeum Westerplatte i Wojny 1939.

Wiceminister kultury Jarosław Sellin podczas spotkania z prezydent Gdańska Aleksandrą Dulkiewicz zaprosił władze Gdańska i samorządu pomorskiego do współpracy w budowie Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. Jak poinformował wiceminister, resort zaproponował, żeby przedstawiciele Gdańska weszli do komitetu honorowego budowy Muzeum Westerplatte.

“W tym komitecie chcemy dopracowywać koncepcję muzeum plenerowego, żeby mieć wpływ na to, jak to upamiętnienie ma wyglądać. Proponujemy też, żeby miasto Gdańsk oddelegowało do Rady Muzeum II wojny światowej swoich przedstawicieli, bo poprzednio, kiedy ta rada się kształtowała, niestety miasto Gdańsk nikogo do tej rady nie oddelegowało. Myślę, że warto do tego wrócić i myślę, ze warto, aby w muzeum byli przedstawiciele tego miasta” – mówił Jarosław Sellin.
Jarosław Sellin wyjaśniał również, że specustawa ma przede wszystkim ułatwić rozwiązanie skomplikowanej kwestii gruntów na półwyspie.
“Może to w końcu spowodować, że zaczniemy budować to muzeum. Do tego potrzebne jest uporządkowanie struktury właścicielskiej, a właściwie jej ujednolicenie. Ustawa przewiduje też pewne ułatwienia, jeśli chodzi o sam proces inwestycyjny. To też jest ważne, bo czasami takie procesy są bardzo skomplikowane prawne. Wtedy byłaby szansa, że takie godne upamiętnienie i dobre muzeum przyciągające jeszcze większą liczbę turystów niż obecnie, będzie gotowe za 3-4 lata” – podkreślił Jarosław Sellin.
Prezydent Aleksandra Dulkiewicz powiedziała, że miasto ma ofertę dla ministerstwa i liczy na współpracę w kwestii tworzenia Muzeum Westerplatte, jednak porozumienie utrudniają prace nad specustawą w sprawie budowy placówki.
“Jestem gotowa do każdej współpracy, ale ta współpraca musi być na partnerskich zasadach. Kiedy dzisiaj leży na stole projekt specustawy i ma takie założenia, a nie inne, to nie jest rozmowa o współpracy partnerskiej. Kiedy mówimy o nowym miejscu, nowym sposobie upamiętnienia Westerplatte, to ja bym oczekiwała, żeby to była partnerska współpraca, a nie tylko ze mną, nie tylko ze mną, ale również ze środowiskami muzealnymi, historykami i kombatantami” – podkreśliła prezydent Gdańska.
Aleksandra Dulkiewicz powiedziała, że liczy na wstrzymanie prac nad specustawą w sprawie budowy muzeum zgłoszoną przez PiS.
“Złożyłam dzisiaj ofertę mówiącą, że tereny miasta Gdańska mogą być wniesione do nowej placówki, po to, by służyły godnemu upamiętnieniu Westerplatte. Wiem, że pan minister tę ofertę rozważa, ale moja propozycja jest taka, że tę instytucję będziemy współtworzyć. Oznacza to, że wspólnie bierzemy odpowiedzialność za kształt upamiętnienia i wystawy, ale także wspólnie prowadzimy tę instytucję” – zaznaczyła Aleksandra Dulkiewicz.
Władze Gdańska sprzeciwiają się projektowi specustawy zgłoszonemu przez PiS, który skraca procedury związane z budową Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. Ma ono być oddziałem gdańskiego Muzeum II Wojny Światowej i opowiadać o pierwszych dniach niemieckiej napaści na Polskę.
Poselski projekt partii rządzącej został już tydzień temu pozytywnie zaopiniowany przez sejmową Komisję Infrastruktury. W myśl specustawy, Skarb Państwa stanie się właścicielem wszystkich nieruchomości na obszarze inwestycji, gdy decyzja o budowie muzeum stanie się ostateczna.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/wcześn./dwi/mile/dydCOMMENTS

WORDPRESS: 0