17 C
Chicago
sobota, 27 kwietnia, 2024

Władza idzie na rekord: Rekord testów, rekord zakażeń, rekord obostrzeń…

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Ostatniej doby wykonano rekordową liczbę testów na obecność wirusa SARS-CoV-2. Zrobiono ich 102 579, w tym 21 966 testów antygenowych – podało w czwartek Ministerstwo Zdrowia.

Resort poinformował, że łącznie przebadano dotąd 11 503 034 próbki pobrane od 11 190 985 osób. Lekarze podstawowej opieki zdrowotnej, odkąd uzyskali taką możliwość, zlecili 3 017 628 badań.

 

Zestawienia publikowane przez ministerstwo wskazują, że w szpitalach przebywa 27 118 chorych z COVID-19; pod respiratorami jest 2 620 pacjentów.

 

MZ podało w czwartek, że minionej doby potwierdzono najwięcej od początku pandemii nowych przypadków chorych na COVID-19 – 34 151, a 520 chorych zmarło.

 

Od 4 marca 2020 r., gdy wykryto pierwszy przypadek SARS-CoV-2 w Polsce, zakażenie potwierdzono u 2 154 821 osób, z których 50 860 zmarło.(PAP)

 

autorka: Klaudia Torchała

Morawiecki: Polska znajduje się w najtrudniejszym momencie pandemii, zbliżamy się do granic wydolności służby zdrowia

Polska znajduje się w najtrudniejszym momencie pandemii od 13 miesięcy; zajętych ponad 70 proc. łóżek; zbliżamy się do granic wydolności służby zdrowia, jesteśmy o krok od przekroczenia granicy, poza którą nie będziemy mogli we właściwy sposób leczyć pacjentów – mówił premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu podczas czwartkowej konferencji prasowej dotyczących obostrzeń zwracał uwagę, że obecnie Polska znajduje się w najtrudniejszy moment pandemii od 13 miesięcy. „Musimy sobie to bardzo otwarcie powiedzieć i przyznać” – mówił.

 

Jak dodał napór III fali koronawirusa jest bardzo silny. W tym kontekście wskazał, że w czwartek zarejestrowano najwyższy wzrost zakażeń – ponad 34 tys. osób. Dodał, że na te chwilę mamy zajętych ponad 70 proc. łóżek i ponad 70 proc. łóżek respiratorowych. „Robimy wszystko żeby te łóżka były dostępne dla naszych obywateli w przypadku konieczności leczenia” – zapewnił.

 

Morawiecki podkreślił jednak, że „zbliżamy się do granic wydolności służby zdrowia”. „Jesteśmy o krok od przekroczenia granicy poza którą nie będziemy mogli we właściwy sposób leczyć pacjentów, leczyć naszych obywateli” – przyznał premier.

 

„Musimy zrobić wszystko, aby uniknąć takiego scenariusza i zrobimy wszystko żeby uniknąć takiego scenariusza” – przekonywał. (PAP)

 

autor: Rafał Białkowski

 

Niedzielski: od najbliższej soboty nowe, zaostrzone zasady bezpieczeństwa

Od najbliższej soboty nowe, zaostrzone zasady bezpieczeństwa; będą obowiązywały przez dwa tygodnie – poinformował w czwartek szef resortu zdrowia Adam Niedzielski.

Minister zdrowia podkreślał, że to sytuacja epidemiczna i wydolność służby zdrowia stoją u podstaw decyzji zaostrzającej obostrzenia. „Jesteśmy w sytuacji kryzysowej, w sytuacji ciężkiej i nie możemy sobie już pozwolić na myślenie logiką +co można otworzyć+, którą jeszcze myśleliśmy od połowy stycznia i staraliśmy się takie kroki wykonywać” – dodał.

 

„Od najbliższej soboty wprowadzamy nowe zasady bezpieczeństwa, nowe zaostrzone zasady bezpieczeństwa – one będą obowiązywały przez najbliższe dwa tygodnie, czyli również w tej perspektywie, którą wyznaczaliśmy sobie podejmując decyzję o poprzednich obostrzeniach” – poinformował Niedzielski. (PAP)

 

autor: Grzegorz Bruszewski

 

Niedzielski: od 27 marca do 9 kwietnia w kościołach maksymalnie 1 osoba na 20 m2

Od soboty 27 marca do 9 kwietnia będzie obowiązywał nowy limit osób w miejscach kultu religijnego „analogiczny jak w przypadku handlu wielkopowierzchniowego”, czyli jedna osoba na 20 m2 przy zachowaniu odległości min. 1,5 m – zapowiedział w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Podczas wspólnej konferencji prasowej z premierem Mateuszem Morawieckim minister zdrowia poinformował, że „od soboty 27 marca będzie obowiązywał nowy limit osób w miejscach kultu religijnego, który będzie zdefiniowany analogicznie jak w przypadku handlu wielkopowierzchniowego”.

 

„Jedna osoba na 20 m2, ale – oczywiście – przy tych wszystkich dodatkowych zasadach, które należy zachowywać, czyli odstęp 1,5 m, zakładanie maseczki i stosowanie tego naszego podstawowego zabezpieczenia” – podkreślił Niedzielski. (PAP)

 

autorka: Daria Porycka

 

Niedzielski: dynamika zachorowań na Śląsku bardzo ważnym zagadnieniem, będzie wymagała specjalnych rozwiązań

Dynamika zachorowań na Śląsku jest bardzo ważnym zagadnieniem, województwo to stało się liderem zakażeń; będą tam specjalne rozwiązania, być może transport pacjentów poza region – mówił minister zdrowia Adam Niedzielski.

Szef MZ zwracał uwagę na konferencji prasowej, że średni poziom zachorowań w Polsce osiągnął już wartość prawie 24,5 tys. W szczytowym momencie II fali epidemii – przypomniał – to było 26 tys., ale – zaznaczył – należy się spodziewać, że w kolejnych co najmniej dwóch tygodniach będziemy obserwowali dalsze wzrosty, dalsze zwiększenia liczby zachorowań i co za tym idzie hospitalizacji.

 

Niedzielski mówił ponadto, że sytuacja w poszczególnych regionach kraju jest zróżnicowana. Mamy regiony – wskazywał – gdzie sytuacja jest bardzo trudna jak w województwie śląskim, gdzie sytuacja z przeciętnej w skali kraju szybko się pogorszyła.

 

„Dynamika zachorowań na Śląsku jest bardzo ważnym zagadnieniem i ona doprowadziła do tego, że praktycznie w ciągu ostatnich dwóch tygodni województwo śląskie z pozycji średniej w Polsce, stało się liderem liczby zachorowań w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców. Dlatego też sytuacja na Śląsku będzie wymagała stosowania specjalnych rozwiązań. Być może transportu pacjentów poza region. Nad takimi rozwiązaniami obecnie pracujemy” – powiedział minister.

 

Szef MZ wskazał, że na drugim biegunie jest województwo warmińsko-mazurskie, które – mówił – jest dobrym przykładem tego, jak działają obostrzenia.

 

„To pierwszy region w skali Polski, gdzie liczba zachorowań z takiego przeciętnego poziomu, który jeszcze 2 tygodnie temu wynosił powyżej 900 zachorowań dziennie, spadła poniżej 840. To nie jest jeszcze duża zmiana, ale widać, że jest tam pewnego rodzaju przesilenie” – powiedział. (PAP)

 

autor: Rafał Białkowski

 

Niedzielski: od soboty do 9 kwietnia zamknięte przedszkola i żłobki, a także m.in. salony fryzjerskie

Od soboty do 9 kwietnia zamknięte będą przedszkola i żłobki, placówki te będą zapewniać opiekę wyłącznie dzieciom medyków i funkcjonariuszy służb walczących z epidemią – zapowiedział szef resortu zdrowia Adam Niedzielski. W tym samym terminie zamknięte będą też salony fryzjerskie i salony urody.

Minister poinformował na czwartkowej konferencji prasowej, że od 27 marca do 9 kwietnia zamknięte będą żłobki i przedszkola. „Wprowadzamy jeden wyjątek. Dotyczy on dzieci medyków i służb mundurowych – żołnierzy, policji, funkcjonariuszy straży pożarnej i personelu medycznego, dla których opieka nad dziećmi ma zostać zapewniona, aby nie odciągać ich od pracy w szpitalach” – powiedział Niedzielski.

 

Zaznaczył, że rodzice nadal będą mogli korzystać z zasiłku opiekuńczego.

 

Ponadto szef MZ przekaza, że od soboty zamknięte zostaną też salony fryzjerskie i salony urody. „Do 9 kwietnia zostają te miejsca zamknięte. Po 9 kwietnia będzie ewentualnie nowa regulacja” – oświadczył. (PAP)

 

autor: Monika Zdziera

 

 

Od soboty do 9 kwietnia – zaostrzenie zasad bezpieczeństwa wz. z COVID-19

Aby opanować tempo rozwoju COVID-19, od soboty do 9 kwietnia obowiązywać będą zaostrzone zasady bezpieczeństwa. Nieczynne będą salony fryzjerskie i kosmetyczne, wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane, jak również przedszkola i żłobki – wynika z informacji zamieszczonych na rządowej stronie gov.pl.

Nowe zasady bezpieczeństwa będą obowiązywać od soboty do 9 kwietnia.

 

W zamieszczonym komunikacie podkreślono, że decyzje podjęto, aby opanować tempo rozwoju COVID-19. Uczestniczyli w nich eksperci z dziedziny zdrowia publicznego, wirusologami i epidemiologami.

 

Wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 000 m2 zostaną zamknięte. Centra i galerie handlowe – tak jak obecnie – pozostają zamknięte, z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni.

 

Oprócz tego w placówkach handlowych na targu lub poczcie będą obowiązywały nowe limity osób. 1 osoba będzie mogła przebywać na 15 m2 – w sklepach do 100 m2; 1 osoba będzie mogła przebywać na 20 m2 – w sklepach powyżej 100 m2.

 

Z komunikatu wynika również, że od 27 marca, w miejscach kultu religijnego będzie obowiązywał nowy limit osób – na 1 osobę będzie musiało przypadać 20 m2. Bez zmian pozostaje obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób – przypomniano.

 

Od soboty nieczynne będą salony fryzjerskie, urody i kosmetyczne.

 

Ze względu na bezpieczeństwo dzieci i rodziców, zamknięte zostaną żłobki i przedszkola. Będą jednak wyjątki – będą w nich mogły przebywać dzieci pracowników medycznych i służb porządkowych (m.in. żołnierzy, funkcjonariuszy policji i straży pożarnej). Podkreślono, że rodzice będą mogli skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego.

 

Od soboty działalność obiektów sportowych będzie ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego. Wszelkie wydarzenia będą mogły się odbywać bez udziału publiczności – zaznaczono.

 

Jednocześnie zaapelowano o pozostanie w domach w święta wielkanocne. „Trudna sytuacja związana z COVID-19 wymaga ograniczenia naszej aktywności społecznej – także podczas zbliżających się świąt wielkanocnych. Jeśli chcemy wrócić do czasów sprzed pandemii, musimy być odpowiedzialni. W okresie świąt powinniśmy więc ograniczyć nasze kontakty wyłącznie do najbliższych domowników, a ewentualne spotkania przełożyć na inny, bardziej bezpieczny czas. Wiele zależy od nas samych. Dbajmy o siebie i swoją rodzinę” – zaznaczono.

 

W komunikacie zaapelowano o to, by wszędzie tam, gdzie jest to możliwe świadczyć pracę w sposób zdalny. Przypomniano o zasadach, które obowiązują od wielu miesięcy: zachowaniu dystansu, dezynfekcji rąk, noszeniu maseczki i częstym wietrzeniu pomieszczeń.

 

„Jeśli masz telefon komórkowy, poproś bliskich o zainstalowanie aplikacji STOP COVID ProtegoSafe, która powiadomi Cię o możliwym kontakcie z osobą zarażoną” – napisano.

 

W komunikacie podkreślono, że pozostałe ograniczenia nadal obowiązują. Chodzi m.in. o zdalną formę nauczania dzieci i młodzieży, słuchaczy placówek kształcenia ustawicznego oraz centrów kształcenia zawodowego.

 

Pozostają zamknięte hotele – z wyjątkiem m.in. hoteli robotniczych, a także np. dla medyków, kierowców wykonujących transport drogowy czy żołnierzy – katalog wszystkich wyjątków znajduje się w rozporządzeniu). Wciąż zamknięte są teatry, kina, muzea i galerie sztuki. Zamknięte pozostają m.in. siłownie, kluby fitness, stoki narciarskie, baseny, sauny i solaria.(PAP)

 

autor: Szymon Zdziebłowski

 

Niedzielski: od soboty zamknięte zostaną markety budowlane i meblowe

Od najbliższej soboty, 27 marca zamknięte zostaną sklepy meblowe i budowlane powyżej 2 tys. metrów kwadratowych – poinformował w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski. Dostępne pozostać mają składy budowlane. W sklepach obowiązywać mają nowe limity klientów – 1 osoba na 20 m kw.

„Od najbliższej soboty wprowadzamy nowe, zaostrzone zasady bezpieczeństwa, one będą obowiązywały przez najbliższe dwa tygodnie, czyli również w tej perspektywie, którą wyznaczaliśmy sobie, podejmując decyzje o poprzednich obostrzeniach” – powiedział minister zdrowia.

 

Niedzielski poinformował, że od 27 marca zamknięte zostaną wielkopowierzchniowe (o powierzchni powyżej 2 tys. m kw.) sklepy meblowe i budowlane. „Oczywiście galerie i sklepy, tak jak do tej pory, będą zamknięte (…) Nadal, żeby utrzymać pewną płynność pracy w gospodarce: hurtownie, składy budowlane będą dostępne, w tym sensie, że będą zapewniały płynność i ciągłość działania sektora budowlanego” – zaznaczył szef MZ.

 

Jak dodał, otwarte pozostaną placówki handlowe i pocztowe, ale zaostrzony zostanie limit klientów, którzy mogą w jednym momencie przebywać na ich terenie. „Do tej pory obowiązywał taki normatyw: jedna osoba na 15 metrów kwadratowych, a w tej chwili wprowadzany jest normatyw, który będzie obowiązywał w sklepach o powierzchni powyżej 100 m kw. – 1 osoba na 20 m kw.” – powiedział Niedzielski. (PAP)

 

autor: Marta Rawicz

 

Premier: spędźmy święta w gronie najbliższych

O spędzenie Wielkanocy w kręgu najbliższej rodziny zaapelował w czwartek premier Mateusz Morawiecki. Podkreślał przewagę państwowej służby zdrowia nad prywatną w walce z epidemią COVID-19.

Morawiecki wyraził przekonanie, że dzięki szczepieniom w ciągu kilku miesięcy poprawi się sytuacja zdrowotna i gospodarcza.

 

„Zbliżają się święta Wielkiej Nocy. Chcę zaapelować już dzisiaj o to, żebyśmy spędzili je w wąskim gronie, w gronie wyłącznie najbliższej rodziny” – powiedział premier na wspólnej konferencji prasowej z ministrem zdrowia. „To trudny apel, bo to święta, które mają nieść nadzieję, radość, i myślę że już niedługo potem ta nadzieja, ta radość będzie do Polski wracała na skutek programu szczepień” – dodał.

 

Przypomniał, że do Polski ma zostać dostarczonych ponad 7 mln dawek szczepionek, „a dzięki temu będziemy mogli uzyskiwać coraz to wyższą odporność zbiorową”.

 

„Walczymy o zdrowie i życie obywateli, walczymy o miejsca pracy Polaków, o życie codzienne, i także walczymy o to, żeby program szczepień był prowadzony jak najszybciej, i dlatego moje interwencje na forum europejskim zdarzają się bardzo często” – powiedział.

 

„Przypomnijmy sobie jeszcze raz, co opozycja w sytuacji służby zdrowia proponowała – komercjalizację. A czy służba prywatna dzisiaj – wobec której mam najwyższy szacunek oczywiście także – ratuje zdrowie i życie pacjentów COVID-19? Czy słyszymy o tym, że jakieś wielkie szpitale prywatne są otwarte i właśnie zamieniane na (szpitale) dla pacjentów leczonych na COVID-19? Otóż nie, tylko państwo w takich najtrudniejszych chwilach próby musiało rzucić i rzuciło wszystkie swoje siły i środki, wszystkie swoje rezerwy i odwody po to, żeby uratować jak najwięcej Polaków; po to żeby ratować zdrowie Polaków, życie Polaków, ale jednocześnie też ratować miejsca pracy, ratować gospodarkę” – mówił Morawiecki.

 

„Mam nadzieję, że w najbliższych paru miesiącach te już naprawdę lepsze czasy rzeczywiście do nas zawitają na skutek sprawnie prowadzonego procesu szczepienia” – oświadczył.

 

Ministerstwo Zdrowia odnotowało w czwartek kolejny rekordowy przyrost zakażeń koronawirusem: badania potwierdziły 34 tys. 151 nowych przypadków, zmarło 520 chorych. W ciągu roku w Polsce potwierdzono zakażenie u ponad 2 mln osób, ponad 50 tys. zmarło.(PAP)

 

autor: Jakub Borowski

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520