HomePOLSKA

Rejestracja samochodu w Polsce. Będą zmiany

Rejestracja samochodu w Polsce. Będą zmiany

Uchwalona przez Sejm nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym zakłada wprowadzenie nowej czasowej formy rejestracji pojazdów. Dla kogo ma być przeznaczona?

 

To ułatwienie dla firm oraz jednostek badawczych, a chodzi o tzw. rejestrację profesjonalną. W praktyce oznacza to, że firmy będą mogły przeprowadzać jazdy testowe bez konieczności rejestracji każdego pojazdu. Zgodnie z nowelizacją dokumentem potwierdzającym dopuszczenie do jazdy testowej pojazdu samochodowego, motoroweru, ciągnika rolniczego lub przyczepy będzie profesjonalny dowód rejestracyjny wraz z zalegalizowanymi profesjonalnymi tablicami rejestracyjnymi.

Organem dokonującym takiej rejestracji będzie starosta, a jej ważność wyniesie rok. Możliwe będzie użycie jednego profesjonalnego numeru rejestracyjnego dla wielu pojazdów. Opłata za wydanie decyzji o profesjonalnej rejestracji pojazdów nie będzie wyższa niż 100 zł, a za blankiet profesjonalnego dowodu rejestracyjnego – 20 zł. Co istotne pojazd podlegający profesjonalnej rejestracji może być prowadzony nie tylko przez podmiot uprawniony lub jego pracownika, ale też przez klienta oraz kierowcę wynajętego przez producenta. Szacuje się, że z tej zmiany może skorzystać około 20 tys. firm i jednostek badawczych.

MM aip

COMMENTS