HomePOLSKA

Rafalska: Nowe 500 Plus wypłacane z wyrównaniem od lipca

Rafalska: Nowe 500 Plus wypłacane z wyrównaniem od lipca

Nowe 500 Plus będzie wypłacane z wyrównaniem od lipca – zapowiedziała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. Jeśli prezydent podpisze ustawę, gwarantującą wypłatę tego świadczenia także na pierwsze dziecko, wnioski będzie można składać od 1 lipca.

Część świadczeń trafi jednak do beneficjentów później – mówiła minister Rafalska, która była gościem Sygnałów Dnia. Dodała, że jeśli wnioski zostaną złożone np. w sierpniu lub wrześniu, rodzice otrzymają wtedy świadczenie z wyrównaniem od lipca. “To, że mówimy, że to świadczenie obowiązuje od lipca, nie znaczy, że będzie wypłacane od 1 lipca” – mówiła Elżbieta Rafalska. Minister dodała, że termin lipcowy może zostać dotrzymany w przypadku wniosków elektronicznych, jeśli samorządy odpowiednio szybko je rozpatrzą.

Nowelizacja, która leży na biurku prezydenta, likwiduje kryterium dochodowe obowiązujące przy wypłacie świadczenia na pierwsze dziecko w rodzinie. Prawo do świadczenia z programu 500 Plus mają nabyć także dzieci umieszczone w placówkach opiekuńczo-wychowawczych.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/PR1/to/zrCOMMENTS