HomePILNE

Odpowiedź na ustawę 447? “Polska ma prawo mieć obawy”

Odpowiedź na ustawę 447? “Polska ma prawo mieć obawy”

Sejm na dzisiejszym posiedzeniu rozpatrzy między innymi projekt ustawy o ochronie własności Rzeczypospolitej Polskiej przed roszczeniami dotyczącymi mienia bezdziedzicznego. To projekt autorstwa Kukiz’15.

Posłanka tego klubu Agnieszka Ścigaj mówiła w Polskim Radiu 24, że to odpowiedź na podpisaną w ubiegłym tygodniu przez prezydenta Donalda Trumpa ustawę 447, dotyczącą majątku skonfiskowanego ofiarom Holokaustu w czasie II wojny światowej, a także przejętych po wojnie przez władze komunistyczne. Jak podkreślała, Polska ma prawo mieć obawy, źe “pojawią się zakusy” dotyczące zwrotu mienia pożydowskiego i – jak dodała – ustawa ma te obawy uspokoić.

Przed kilkoma dniami szef kancelarii premiera Michał Dworczyk mówił w radiowej Trójce, że ustawa 447 nie obowiązuje na terenie Polski. Zapowiedział też przyjęcie prawa, zabezpieczającego Polskę przed zagranicznymi roszczeniami.

Ustawa 447 zobowiązuje władze Stanów Zjednoczonych do sporządzenia raportu na temat zwrotu mienia żydowskiego w 46 krajach, w tym w Polsce.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/PR24/to/zrCOMMENTS