21.5 C
Chicago
sobota, 27 kwietnia, 2024

Rada Dzieci i Młodzieży: Zakazać używania w szkole telefonów przez uczniów podstawówek

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Zakaz korzystania z telefonów komórkowych w celach rozrywkowych w szkołach podstawowych zarówno podczas lekcji, jak i przerw – to jedna z rekomendacji Rady Dzieci i Młodzieży dla szefa MEiN. Urządzenia te – uważa Rada – powinny być używane tylko w celach edukacyjnych i w nagłych sytuacjach.

Rada Dzieci i Młodzieży przedstawiła w piątek w Warszawie krótkie podsumowanie raportu z ogólnopolskich konsultacji w sprawie używania telefonów komórkowych w szkołach. Odbyły się one od 26 września do 30 listopada we wszystkich województwach. Łącznie wzięło w nich udział 1587 uczniów, ankieta była anonimowa.

 

Przewodnicząca Rady Dzieci i Młodzieży Aleksandra Horoszko poinformowała, że młodych ludzi zapytano m.in. o to, czy telefon pomaga im w nauce – 75 proc. uczestników badania zadeklarowało, że tak, 3 proc., że nie, 22 proc., że nie wie.

 

Kolejne pytanie dotyczyło korzystania z telefonów podczas przerw i tego, czy powinno być ono ograniczone. Zdaniem uczniów powinno ono być ograniczone w szkołach podstawowych – tak odpowiedziało 50 proc. badanych. Za ograniczeniem w szkołach ponadpodstawowych opowiedziało się 31 proc. Uczniów zapytano również o ograniczenia korzystania z telefonów podczas lekcji – 40 proc. ankietowanych opowiedziało się za jego używaniem, ale w celach edukacyjnych.

 

„Naszym zdaniem polska szkoła nie powinna być miejscem, które będzie zwalczać technologie. Powinna być miejscem, które edukuje (…). Bardzo ważnym dla nas elementem są programy profilaktyczne, informacje, jak bezpiecznie korzystać z internetu, jak radzić sobie z hejtem, ale także ze skutkami nadużywania telefonu” – stwierdziła Horoszko.

 

„Chcielibyśmy, by w szkołach zostały wprowadzone nowoczesne, interaktywne metody nauczania – np. korzystanie z aplikacji dostępnych w internecie, które dotyczą tematyki edukacyjnej (..) Chcemy też, by takie programy jak Laboratoria Przyszłości i Aktywna Tablica, które już teraz są realizowane przez MEiN, były nadal rozwijane” – mówiła.

 

Przedstawiając rekomendacje dla ministra edukacji i nauki w sprawie korzystania z telefonów komórkowych w szkołach, Horoszko podkreśliła, że w szkołach podstawowych telefony i inne urządzenia mobilne powinny być wykorzystywane wyłącznie za zgodą nauczycieli – albo w konkretnych celach edukacyjnych albo w nagłych przypadkach, np. jeśli uczeń musi skontaktować się z rodzicem.

 

„Rekomendujemy więc zakaz korzystania z telefonów w celach rozrywkowych zarówno podczas lekcji, jak i podczas przerw” – powiedziała. Dodała, że telefony i inne urządzenia mobilne powinny być schowane w plecakach lub w torbach uczniów – „żeby nie dochodziło do sytuacji konfiskaty mienia”.

 

Jeśli chodzi o szkoły ponadpodstawowe Rada rekomenduje umożliwienie starszym uczniom korzystania z telefonów i np. tabletów w trakcie lekcji, w celach edukacyjnych. „Jeżeli chodzi o przerwy, rekomendujemy panu ministrowi, aby decyzja należała do organów szkolnych – do dyrekcji, która podejmie decyzję po konsultacji z radą rodziców” – powiedziała Horoszko.

 

Cały raport Rady Dzieci i Młodzieży ma wkrótce zostać opublikowany w internecie.

 

Radę Dzieci i Młodzieży powołano zarządzeniem ministra edukacji i nauki. Do jej zadań należy podejmowanie stanowisk i wyrażanie opinii, w tym przedstawianie propozycji w kwestiach dzieci i młodzieży w zakresie spraw objętych działem administracji rządowej oświata i wychowanie, w szczególności przedstawianie opinii na temat planowanych zmian.

 

W skład Rady wchodzi 32 członków powołanych przez ministra edukacji i nauki. Jej przewodniczącą jest Aleksandra Horoszko, wiceprzewodniczącymi są Olivia Kucharska i Szymon Nieznański. (PAP)

 

Autorka: Agata Zbieg

 

agz/ joz/

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520