HomeŚwiat

Putin: Nie ma zagrożenia wzrostem poziomu promieniowania po wybuchu rakiety. Uspokojeni…?

Putin: Nie ma zagrożenia wzrostem poziomu promieniowania po wybuchu rakiety. Uspokojeni…?

Prezydent Rosji Władimir Putin zapewnił, że nie ma zagrożenia skażeniem, ani wzrostu poziomu radioaktywności po wybuchu rakiety, do którego doszło 8 sierpnia na poligonie w rejonie Archangielska na północy Rosji. Zasilany paliwem jądrowym eksperymentalny silnik rakietowy eksplodował podczas testów. Jak podały źródła rosyjskie, zginęło siedem osób. 

Władimir Putin po rozmowach z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem w jego letniej rezydencji na południu kraju, oświadczył, że w związku z wybuchem podjęto wszelkie niezbędne środki bezpieczeństwa. “Nie ma zagrożenia i nie ma tam wzrostu poziomu promieniowania. Wysłaliśmy na miejsce ekspertów, którzy obecnie kontrolują sytuację”- mówił.
Rosyjska państwowa agencja jądrowa podała, że w wyniku wybuchu z udziałem – jak określiła – “źródeł energii izotopowej”, który miał miejsce podczas próby rakietowej na platformie morskiej.
W pierwszych godzinach po zdarzeniu administracja obwodu archangielskiego opublikowała komunikat, w którym poinformowała o „krótkotrwałym wzroście promieniowania radioaktywnego”. Kilka godzin później gubernator Igor Orłow zapewniał, że nie doszło do skażenia. Jednak jak podało radio Echo Moskwy, Zatoka Dwińska, gdzie doszło do eksplozji rakiety została na miesiąc zamknięta dla żeglugi. Rosyjscy ekolodzy domagają się przeprowadzenia szczegółowych badań w tym rejonie.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/AFP & rtr & wcześn./jl/dyd

.

COMMENTS