HomePOLSKA

Episkopat Ukrainy wyraża solidarność z abp. M. Jędraszewskim

Episkopat Ukrainy wyraża solidarność z abp. M. Jędraszewskim

Episkopat Ukrainy wyraził solidarność z arcybiskupem Markiem Jędraszewskim. W liście skierowanym do metropolity krakowskiego biskup odesko-symferopolski Bronisław Bernacki, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Ukrainy podkreślił, że hierarchowie ukraińscy z bólem patrzą na uderzenie w rodzinę i małżeństwo. 

Przypomniał, że Kościół ukraiński przez wiele lat doświadczał i do dziś doświadcza “niszczących skutków ideologii komunistycznej”. Jak napisał biskup Bronisław Bernacki, “podobnie jak ideologia gender przybierała [ona] maskę walki o równość” i “doprowadziła wiele ludzkich istnień do duchowego zniszczenia”. “Obie ideologie wyrosły z ateizmu, z zaprzeczenia Boga Stwórcy, który jest Źródłem prawdziwego życia i Życiem samym” – podkreślił przewodniczący KEU.
“Z bólem serca patrzymy, jak ta nowa ideologia zbiera dzisiaj swoje niszczące żniwo, godząc w instytucję małżeństwa i rodziny. Przypomina to początki reżimu w ZSRR, którego jedną z pierwszych decyzji było zezwolenie na szybki rozwód oraz aborcję” – czytamy w liście Episkopatu Ukrainy.
Biskup Bronisław Bernacki zaakcentował konieczność trzymania się słów Boga przekazanych w Biblii. One zaś jednoznacznie wskazują, że człowiek został stworzony jak mężczyzna i kobieta. “Tej prawdy nie możemy przemilczać zwłaszcza obecnie, kiedy jest ona niezwykle silnie atakowana i podważana” – napisał w imieniu biskupów ukraińskich Bronisław Bernacki.
Przekazując wyrazy wsparcia w związku z atakami ze strony środowisk LGBT, życzył arcybiskupowi Markowi Jędraszewskiemu, aby w mężnym głoszeniu prawdy o małżeństwie i rodzinie wspomogli go jego poprzednicy w posłudze – święci Stanisław ze Szczepanowa i Jan Paweł II.

Ataki na arcybiskupa Marka Jędraszewskiego mają związek z kontrowersjami, które wywołały jego słowa wypowiedziane w homilii mszy św. w intencji powstańców, odprawionej w Bazylice Mariackiej w ramach obchodów 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.
W kazaniu metropolita krakowski podkreślił, że z powstańczych mogił narodziła się wolna Polska, na którą trzeba było długo czekać. “Czerwona zaraza na szczęście już nie chodzi po naszej ziemi, co wcale nie znaczy, co nie ma nowej, która chce opanować nasze dusze, serca i umysły. Nie marksistowska, bolszewicka, ale zrodzona z tego samego ducha – neomarksistowska. Nie czerwona, ale tęczowa” – mówił arcybiskup Marek Jędraszewski. Metropolita krakowski wyjaśniał potem, że nie krytykował ludzi, tylko idee.
List hierarchów ukraińskich to kolejny wyraz poparcia ze strony zagranicznych Episkopatów. Solidarność z metropolitą krakowskim wyrazili także biskupi Czech, Słowacji i Węgier.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/diecezja.pl & wcześn./jl/dyd

COMMENTS