Przygotowania do Parady 3 Majowej w Chicago

Przygotowania do Parady 3 Majowej w Chicago

CHICAGO: (In. wł.)  W Wietrznym Mieście trwają intensywne przygotowania do Parady 3. Majowej. Parada odbędzie się w sobotę, 5 maja, 2018 roku od godziny 11:30 rano wzdłuż ulicy Columbus Dr., w Parku Granta, koło fontanny Buckingham.

Jan Kopeć, Przewodniczący Komitetu Parady 3. Majowej w Chicago powiedział w wywiadzie radiowym dla Radia dla Ciebie, Polski FM, że istnieje wyjątkowe zainteresowanie udziałem w tegorocznej paradzie 3. Majowej. Do udziału w paradzie zgłosiło się 140 jednostek marszowych. Wśród gości honorowych będzie delegacja polskich parlamentarzystów. Jedną z nich jest posłanka Anna Paluch, reprezentująca Podhale w polskim Sejmie.

Organizatorzy maja już załatwione wszelkie niezbędne pozwolenia od władz miasta Chicago. Władze miasta stawiają jako priorytet przy organizowaniu imprez masowych sprawy bezpieczeństwa.
Jan Kopec podkreślił, że w tym roku nie było wątpliwości co do tego, jakie powinno być hasło tegorocznej parady. Mottem tegorocznej Parady jest „100. Lecie Odzyskania Niepodległości Polski”. Organizatorzy podkreślają, że chodzi o 100. Lecie odzyskania niepodległości Polski. Państwowość polska liczy ponad 1050 lat.

 

 

Marszałkiem tegorocznej Parady 3. Majowej w Chicago jest Tomek Startek, polonijny biznesman, działacz, filantrop. Wybór marszałka odbył się w czasie tajnego głosowania zorganizowanego przez Komitet Parady 3. Majowej, działający przy Związku Klubów Polskich w Chicago.

Wicemarszałkami tegorocznej Parady zostali wybrani: Henryk Janik, redaktor naczelny i wydawca czasopisma „Podhalanin”, były Prezes Związku Podhalan w Ameryce Północnej. Drugim Wice Marszałkiem jest Edward Cyran, działający w środowisku emerytów i w Fundacji zrzeszającej kościuszkowców.

 

 

 

Królową tegorocznej Parady jest Magda Tolwiński, a pierwszą Damą Dworu Emilka Wojciak. Zgodnie podkreślały w czasie wywiadu radiowego, że ich celem jest promowanie polskości w czasie tegorocznej Parady jak i w czasie wielu polonijnych wydarzeń na które będą zapraszane. Obydwie damy są studentkami, mającymi ambitne plany akademickie. Są zaangażowane od kilkunastu lat w działalność polonijnych zespołów i organizacji. Świetne są zorientowane w wielu sprawach polskich.

W czasie tegorocznych obchodów rocznicy uchwalenia Konstytucji 3. Maja planowanych jest wiele wydarzeń: podniesienie flag: polskie i angielskiej na Daley Plaza, uroczyste śniadanie organizowane przez Chicago Society, Parada 3. Majowa, koncert muzyki Chopina w Parku Granta, bankiet Związku Klubów Polskich, uroczysta msza w intencji Ojczyzny – która zostanie odprawiona w Kościele św. Trójcy w Chicago, w niedzielę, 6 maja.

W studio Radio Dla Ciebie – Polski FM specjalni goście. Andrew Andrzej Mikolajczyk zaprosił do rozmowy na temat parady 3-majowej przewodniczącego Komitetu Parady 3 Maja – Jana Kopeć oraz Marszałka tegorocznej Parady 3 Maja Tom StartekParada 3 Maja odbędzie się w sobotę, 5 maja o godz 11.30 na ulicy Columbus – w centrum Chicago. Relacja na żywo na stronie wiadomości.com – zapraszamy do wspólnego celebrowania!!

Posted by Polski.FM on Saturday, April 28, 2018

Parada 3. Majowa wpisuje się także pięknym akcentem w obchody 200. lecia założenia stanu Illinois.

Parada 3. majowa jest jednym z największych wydarzeń polonijnych na świecie.

@ Tekst i zdjęcia: Andrzej MikołajczykCOMMENTS

WORDPRESS: 0