7.4 C
Chicago
piątek, 26 kwietnia, 2024

Przybywa Azjatów legalnie pracujących w Łódzkiem i w Polsce. W województwie łódzkim jest najwięcej Gruzinów i Hindusów

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Niemal 44 tys. cudzoziemców legalnie pracuje w województwie łódzkim. Zdecydowana większość z nich to Ukraińcy, ale z roku na rok przybywa Azjatów, którzy przyjechali do pracy w naszym regionie. Podobnie jest w całym kraju.

Do ubezpieczenia społecznego pracodawcy z województwa łódzkiego zgłosili ponad 35 tys. Ukraińców, 1700 Białorusinów oraz 969 Gruzinów. W ciągu roku liczba Gruzinów wzrosła dwukrotnie. – W województwie łódzkim można też spotkać przedstawicieli innych nacji, za których odprowadzane są składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe – mówi Monika Kiełczyńska, rzecznik regionalny ZUS województwa łódzkiego. – Wśród nich jest 591 Hindusów, 280 Ormian, 587 Wietnamczyków, 241 Turków i 86 Chińczyków. Od grudnia 2014 roku liczba pracujących Chińczyków utrzymuje się na zbliżonym poziomie. Znacznie wzrosła natomiast Wietnamczyków, którzy do naszego regionu przybyli w związku z pracą.

 

Pod koniec 2014 roku było ich 202. W tym samym czasie składki na ubezpieczenie były płacone za 198 Turków i 160 Hindusów. Pracowników z Azji przybywa nie tylko w województwie łódzkim, ale i w całym kraju. Z danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, że Azjaci otrzymali w ubiegłym roku niemal 69 tys. zezwoleń na pracę. W skali kraju na tej liście najwięcej jest Nepalczyków – 9,2 tys. zezwoleń, Hindusów – 8 tys. oraz Gruzinów – 7,4 tys.

 

W sumie o pozwolenie na pracę starali się obywatele ponad 40 krajów azjatyckich. – Rekrutacja ukraińskich pracowników staje się coraz trudniejsza – mówi Krzysztof Inglot, , prezes agencji pracy Personnel Service. – Polska nie oferuje tak wysokich pensji jak Niemcy czy Czechy, a dodatkowo od marca 2020 roku w Niemczech otworzono granice dla specjalistów spoza Unii Europejskiej. To wszystko sprawia, że polskim pracodawcom może być trudniej o Ukraińców. Dlatego to z krajów azjatyckich, mimo większych różnic kulturowych i geograficznych, będą ściągani pracownicy. Czynnikiem, który może to spowolnić jest większa rezerwa pracodawców dotycząca tworzenia nowych miejsc pracy w związku ze spowolnieniem gospodarczym.

 

Ewa Klimczuk, menedżer w kolejnej agencji pracy Work Service również łączy zwiększone zatrudnienie Azjatów z problemem z pozyskiwaniem pracowników z Ukrainy. – Spowodowane są krótkim okresem zatrudnienia w oparciu o system oświadczeń, długotrwały proces przedłużania legalności, rotacją pracowników i rosnącymi z ich strony oczekiwaniami płacowymi – zaznacza Klimczuk. – To sprawia, ze pracodawcy są coraz bardziej otwarci na zatrudnianie pracowników z innych zagranicznych kierunków. Pracownicy z Azji cieszą się opinią osób zaangażowanych i zmotywowanych do pracy.

 

aip

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520