7.7 C
Chicago
czwartek, 25 kwietnia, 2024

Przejazdy kolejowe w Polsce zagrażają życiu

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Najwyższa Izba Kontroli: ponad połowa przejazdów kolejowych nie była utrzymana we właściwym stanie technicznym, a przeszło 70 proc. z nich nie było odpowiednio oznakowanych znakami drogowymi i wskaźnikami kolejowymi. Zarządcy linii kolejowych i zarządcy dróg nie wykonywali należycie działań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa na przejazdach kolejowych.

Według inspektorów NIK, wiele do życzenia pozostawiają także drogi dojazdowe do przejazdów – połowa z nich miała złą nawierzchnię, a przydrożne drzewa i krzewy ograniczały możliwości zauważenia nadjeżdżających pociągów. Nieprawidłowości te dodatkowo zwiększają ryzyko wypadków na przejazdach, choć i tak już stanowią one wysoki odsetek ogółu zdarzeń na kolei (ok. 35 proc.), a liczba ofiar śmiertelnych i ciężko rannych z roku na rok rośnie. Kontrolą objęto 2015 r. i pierwsze półrocze 2016
Kontrola NIK wykazała, że zarządcy linii kolejowych i zarządcy dróg nie wykonywali należycie działań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa na przejazdach kolejowych. Ponad połowa skontrolowanych przejazdów nie była utrzymana we właściwym stanie technicznym. Przeszło 70 proc. z nich nie było odpowiednio oznakowanych. Na przykład PZD w Raciborzu na dwóch przejazdach nie zostały m.in. zapewnione warunki właściwej widoczności przejazdu i czoła pociągu (na drodze powiatowej nr DP 3527 S, w ciągu której zlokalizowany jest przejazd w Wojnowicach, i na drodze powiatowej nr DP 3526 S, w ciągu której zlokalizowany jest przejazd w Gródczankach).
– Wiele do życzenia pozostawiają także drogi dojazdowe do przejazdów. Połowa z nich miała złą nawierzchnię, a przydrożne drzewa i krzewy ograniczały widoczność nadjeżdżających pociągów – mówi Krzysztof Kwiatkowski, prezes NIK. Poziom bezpieczeństwa na przejazdach kolejowych jest wyrażany wskaźnikiem NRV. W 2015 roku ten wskaźnik wzrósł o blisko 26 punktów procentowych w stosunku do roku poprzedniego i osiągnął poziom 94 proc. Tym samym zbliżył się do granicznej wartości 100 proc., której przekroczenie oznacza nieakceptowany poziom ryzyka bezpieczeństwa na przejazdach kolejowych.
– Z 240 skontrolowanych przez NIK przejazdów aż 60 proc. posiadało różnego rodzaju usterki i uszkodzenia obniżające ich stan techniczny – mówi Krzysztof Kwiatkowski. – Zarządcy dróg nie utrzymywali w odpowiednim stanie technicznym dróg dojazdowych do skrzyżowań z liniami kolejowymi. Spośród 64 skontrolowanych dróg dojazdowych do przejazdów ponad połowa miała złą nawierzchnię jezdni. Zarządcy linii kolejowych niestarannie wykonywali okresowe kontrole przejazdów, kładek i przejść podziemnych. Nie ustalali prawidłowo ich stanu technicznego i nie usuwali bezzwłocznie ujawnionych uszkodzeń – wylicza uchybienia prezes NIK.

red aip, Fot. Śląska policja

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520