18.1 C
Chicago
środa, 29 maja, 2024

Przegląd resortów – Beata Szydło spotkała się z ministrami gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowe

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

W ramach przeglądu resortów. premier Beata Szydło spotkała się z ministrami gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Markiem Gróbarczykiem oraz cyfryzacji – Anną Streżyńską.

Reindustrializacja Polski i wpisanie się w Plan na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju – takie główne cele stawia swojemu resortowi Marek Gróbarczyk. Minister powiedział na konferencji prasowej po spotkaniu z premier, że priorytetem dla jego resortu są działania w pięciu obszarach. W tym kontekście wymienił odbudowę polskiego przemysłu stoczniowego, żeglugi morskiej i śródlądowej, a także wspieranie rozwoju polskich portów i ich eksploatację. „Nasze porty są zamknięciami podstawowych korytarzy europejskich” – podkreślił. Jako priorytety wskazał także rybołówstwo, zdaniem ministra do tej pory niedoceniane, a także wspieranie szkół morskich i specjalistycznych, związanych na przykład z przetwórstwem produktów morskich.
Urzędnicy ministerstwa gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej po utworzeniu resortu zdążyli stworzyć i wdrożyć tak zwaną ustawę stoczniową, której celem jest aktywizacja przemysłu okrętowego w Polsce. Budujący statki oraz wykonujący ich przebudowę mogą między innymi wybrać sposób opodatkowania swojej działalności. Inną inicjatywą ministerstwa jest budowa przekopu przez Mierzeję Wiślaną. Obecnie ustawa, którą ma ułatwić i przyśpieszyć prowadzenie tej inwestycji zajmują się posłowie. Zgodnie z planem kanał ma być wybudowany do 2022 roku. Jego koszt szacowany jest na około 800 milionów złotych.
Z kolei minister Anna Streżyńska jako niektóre cele resortu cyfryzacji podała likwidację białych plam w dostępie do internetu w Polsce i ułatwienie życia obywatelom przez cyfryzację urzędów i procedur. Minister mówiła, że od przyszłego roku możliwe będzie korzystanie z legitymacji uczniowskich i studenckich za pośrednictwem internetu. Do użytku wejdą cyfrowe karty miejskie oraz legitymacje emerytów i rencistów. Nowy elektroniczny wniosek o świadczenie w programie Rodzina 500 plus będzie prostszy i bardziej przyjazny, oparty – jak mówiła minister – na oświadczeniach, a nie zaświadczeniach. Poprawionych zostanie wiele elektronicznych formularzy, wykorzystywanych na przykład przy zgłaszaniu utraty dokumentu, ubieganiu się o odpis aktu stanu cywilnego czy rejestracji narodzin dziecka. Na zintegrowanych stronach internetowych ministerstw mają się znaleźć elektroniczne dowody osobiste, prawa jazdy, dowody rejestracyjne. Przez internet będzie można zapisać dzieci do szkół i przedszkoli. Dobre informacje miała minister dla kierowców – jeszcze w tym kwartale będzie możliwość sprawdzenia liczby punktów karnych online. Anna Streżyńska poinformowała także, że 3 miliardy złotych zostaną zainwestowane w likwidację białych plam jeśli chodzi o dostęp do szerokopasmowego internetu.
Przegląd resortów rozpoczął się 18 stycznia.

(IAR), Fot. Dreamstime.com

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520