HomeKultura

Promocja książki Macieja Korkucia „Walcząca Rzeczpospolita 1939-1945”

Promocja książki Macieja Korkucia „Walcząca Rzeczpospolita 1939-1945”

W Centrum Edukacyjnym Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie zaprezentowano książkę „Walcząca Rzeczpospolita 1939-1945” autorstwa Macieja Korkucia, naczelnika Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN. Publikacja pokazuje dzieje Polski okresu II wojny światowej. 

Maciej Korkuć powiedział Polskiemu Radiu, że chciał przybliżyć znaczenie polskiego wysiłku zbrojnego w okupowanym kraju, budowę jego struktur, walkę z Niemcami i sowietami. Zwrócił uwagę, że po wojnie komunistyczne władze wiele wysiłku wkładały, by zacierać ślady państwa polskiego, ale „dostrzegać bezładny tłum Polaków, który walczyli na wszystkich frontach, ta pozornie heroiczna fraza służyła w PRL-u, by rozmyć percepcję państwa Rzeczpospolitej Polskiej, jako kraju, który podjął 1 września 1939 roku walkę w obronie niepodległości”.
Maciej Korkuć powiedział, że w książce chciał zaznaczyć różnicę między polskim państwem, na którego czele stał prezydent Władysław Raczkiewicz, a państwem tworzonym w Polsce przez sowietów. „To, że komuniści nigdy nie przejęli władzy w Polsce, tylko zbudowali alternatywne państwo, to jedna z rzeczy, które nie do końca są rozumiane”.
Prezes IPN Jarosław Szarek zwrócił uwagę na syntetyczne ujęcie polskiej historii w książce: „Udział Polaków, nasz opór, straty, to że mimo niemieckiej okupacji polska władza była reprezentowana przez legalne władze na emigracji, że istniało Polskie Podziemne, największa armia okupowanej Europy”.
Książka skierowana jest głównie do młodych i zagranicznych czytelników. Ma zostać przetłumaczona na 7 języków. Jej autor Maciej Korkuć zwrócił uwagę, że 150- stronicowa książka stanowi podstawę do opracowania szerokiej publikacji.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/M.Jędrzejczyk/dwCOMMENTS