12.8 C
Chicago
wtorek, 30 kwietnia, 2024

Prof. Siemionow laureatem doktoratu honoris causa na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Prof. Maria Siemionow, światowej sławy transplantolog, otrzymała honorowy doktorat w dziedzinie nauk medycznych na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. W środę, 31 maja, Uniwersytet  Warmińsko-Mazurski w Olsztynie obchodził 24. lecie działalności akademickiej. Z tej to okazji odbyło sie w Centrum Konferencyjnym uroczyste posiedzenie Senatu UWM, któremu towarzyszyło kilka ważnych dla tej wspólnoty uniwersyteckiej wydarzeń.

Zdjęcie. Żródło: UWM

W swoim oficjalnym przemówieniu rektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie przypomniał o kilku ważnych wydarzeniach wpisujących się w agendę obchodów Roku Mikołaja Kopernika: m.in. Światowym Kongresie Kopernikańskim, którego olsztyńska część została zaplanowana w dn. 21-24 czerwca, rozpoczynającym się 1 czerwca Światowym Kongresie Polonii Medycznej, któremu towarzyszył Zjazd Lekarzy Polskich.

„Prof. Dawid Lawrysz, promotor dotoratu honoris causa prof. Marii Siemionow, zaznaczył, że dorobek uczonej jest ogromny i mieści się w wielu polach działalności. Przedstawił prof. Siemionow jako wybitną naukowczynię, lekarza, chirurga, organizatorkę, nauczycielkę akademicką, wychowawczynię kadr naukowych oraz człowieka o niezwykłej życzliwości i gotowości do pomagania”, czytamy na stronie UWM.

W Chicago dobrze znamy prof. Marię Siemionow z konferencji medycznych, prezentacji dla młodzieży akademickiej. Prof. Siemionow opracowała technicznie, organizacyjnie i immunologiczne podwaliny do udanych przeszczepów twarzy już w 2002 roku, ale względy administracyjne, natury prawnej opóżniły mozliwość przeprowadzenia operacji medycznych.

Do historycznego pełnego przeszczepu twarzy pod przewodnictwem prof. Siemionow doszło w grudniu 2008. Operacja trwała 22 godziny, a brało w niej udział ośmiu lekarzy. – Przeszczep wymagał połączenia licznych kości, mięśni, nerwów i naczyń krwionośnych – przypomniał prof. Lawrysz. – Dzięki operacji pacjentka odzyskała utraconą w wyniku postrzału szczękę wraz z podniebieniem, górną wargę, policzki, nos. Pacjentka odzyskała także zdolność do samodzielnego oddychania, mówienia i jedzenia. Cztery miesiące od zabiegu pacjentka była w dobrej kondycji psychofizycznej, mogła oddychać samodzielnie przez nos, odzyskała zmysł smaku i węchu oraz funkcje mimiczne. Operacja została przeprowadzona w klinice medycznej w stanie Ohio.

Profesor Marii Siemionow jest uznanym ekspertem w dziedzinie transplantologii w skali światowej. W ostatnich dwóch dekadach przeprowadzono juz kilkanaście pełnych transplantacji twarzy na całym świecie. Tylko niektórzy pacjenci przeżyli takie skomplikowane operacje. Jej badania są często punktem odniesienia dla wielu naukowców. Często publikuje materiały naukowe. W czasopismach o zasięgu międzynarodowych znalazło się ponad 400 jej artykułów. Profesor Siemionow jest też autorką ponad 120 tekstów opublikowanych w książkach oraz czterech monografii. Na swoim koncie ma osiem patentów.

– Jako promotor w postępowaniu o nadanie godności doktora honoris causa chciałbym podkreślić, że profesor Maria Siemionow otrzymując tę godność, będzie przykładem dla przyszłych pokoleń Polaków oraz ambasadorką polskiej medycyny na świecie. W szczególności zaś pani profesor staje się ambasadorką Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, którego stając się honorowym doktorem, zostaje włączona w poczet członków naszej wspólnoty.

Zdjęcie. Żródło: UWM

Prof. Siemionow po otrzymaniu honorowego doktoratu (honoris causa) UWM wygłosiła wykład przed uczestnikami Święta Uniwersytetu, w którym mówiła o wyzwaniach, które towarzyszyły jej podczas drogi zawodowej. Najważniejszym dla niej jest hasło, które przypomina jej samej, i wszystkim swoim wychowankom i  dotyczy tego, by wiedzieć, dokąd się zmierza i nie zapominać, skąd się pochodzi. 

Maria Siemionow prowadziła swoja karierę zawodową zarówno w Polsce jak i poza jej granicami. Przez cały czas  współpracuje z lekarzami polonijnymi i tymi, którzy pracują w kraju. Pod jej okiem kształciły się setki młodych lekarzy, zdobywających cenne doświadczenia. W swoim wystąpieniu prof. Siemionow podkreślała jednak, że korzyści były obustronne – kontakty z innymi lekarzami ubogacały także ją.

Profesor Siemionow ma na swoim koncie wiele osiągnięć, wyróżnień. Z perspektywy Chicago byliśmy świadkami jak umiejętnie potrafi współpracować z innymi lekarzami, naukowcami, wspiera młodych ludzi pragnących studiować medycynę, jest wspaniałym mentorem. Ważne są dla niej relacje z innymi lekarzami, z pacjentami, z kolejnymi wychowankami, uczącymi się pod jej okiem.

Na uroczystość wręczenia honorowego doktoratu prof. Marii Siemionow została zaproszony jej brat prof. Krzysztof Kusza, anestezjolog, który w imieniu i rodziny wygłosił kilka słów w Centrum Konferencyjnym UWM, zapewniał, że jego siostra na pewno nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa.

– Znając swoją siostrę, wiem, że to nie koniec jej aktywności i spodziewam się, że nie będzie to jej ostatni doktora honoris causa – zaznaczył prof. Kusza, anestezjolog.

Prof. Maria Siemionow pracuje od kilkunastu lat na Uniwersytecie  Illinois w Chicago. Jest to druga co do wielkości instytucja medyczna w USA. Wielokrotnie spotykalismy sie z prof. Marią Siemionow na różnych wydarzeniach medycznych, polonijnych. Często spotykamy ją z jej meżem. Ich syn Krzysztof jest znakomitym chirirgiem, który przez wiele lat pracował na uczelni w Illinois, teraz pracuje w innym stanie.

W Światowym Kongresie Polonii Medycznej, któremu towarzyszył Zjazd Lekarzy Polskich w Olsztynie uczestniczyli także znani polonijni lekarze dr. Kornelia Król, Prezes Światowej Federacji Polonijnych Organizacji Medycznych, prof. Marek Rudnicki, były Prezes Związku Lekarzy Polskich w Chicago.

Gratulujemy prof. Marii Siemionow otrzymania Honorowego Doktoratu — Honoris Causa od Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Życzymy jej dalszej owocnej działalności w służbie medycznej i w kształceniu kolejnych adeptów sztuki medycznej.

Zdjęcie: Dr. Wlodek Siemionow z prof. Marią Siemionow i autorem na obchodach Święta Niepodległosci w 2021 r w Chicago

Tekst opracował @ Andrzej Mikołajczyk

Zdjęcia: Dr. Włodzimierz Siemionow oraz strona UWM

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520