30.3 C
Chicago
piątek, 21 czerwca, 2024

Problemy PKP Intercity z Pendolino. Zastępcze składy w miejsce uszkodzonych

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Od kilku dni na trasach – m.in. z Pomorza – pasażerów wożą nie najnowocześniejsze składy PKP Intercity, ale niższej klasy tabor zastępczy. Powód? Uderzenia tłucznia z torowisk spowodowały uszkodzenia podwozia w aż sześciu składach Pendolino.

W piątek rezerwowe składy za Pendolino pojawiły się na trasie Gdynia Główna -Bielsko Biała, Gdynia Główna -Kraków Główny i Kołobrzeg – Kraków Gł. (oraz w przeciwnych relacjach). Choć kolejarze zapewniają, że robią wszystko, by uszkodzone składy jak najszybciej wróciły do ruchu, zastępstw za Pendolino należy się spodziewać także w kolejnych dniach. By uniknąć zaskoczenia, polecamy planującym podróż obserwowanie sekcji „komunikaty” na stronie internetowej przewoźnika.

Jak donosi branżowy portal rynek-kolejowy.pl, który pierwszy opisał całą sprawę, uszkodzenia są na tyle „tajemnicze”, że Ministerstwo Infrastruktury zdecydowało by przyjrzeli się im też eksperci z Państwowej Komisji Badania Wypadków Kolejowych. W sumie PKP Intercity dysponuje 20 składami Pendolino (ED250) z czego w codziennym użytkowaniu na torach nominalnie funkcjonuje 16 z nich (cztery w rezerwie).

– Obecnie PKP Intercity posiada w użyciu 12 pojazdów ED250. Z 20 składów dwa znajdują się w naprawach powypadkowych, a sześć jednostek zostało wyłączonych z ruchu ze względu na ślady po kontakcie z tłuczniem stwierdzone na podwoziu. Tabor jest bardzo dokładnie sprawdzany. Analizy przyczyn prowadzone są przez przewoźnika oraz zarządcę infrastruktury – mówi Agnieszka Serbeńska, rzecznik spółki.

Urząd Transportu Kolejowego w specjalnym komunikacie przypomina natomiast pasażerom, że w przypadku przejazdu w mniej komfortowych warunkach, mają prawo do rekompensaty. Możliwość uzyskania zwrotu za bilet w wysokości 100 proc. przysługuje jednak tylko wówczas, gdy ze względu na niewywiązanie się z warunków umowy przez przewoźnika pasażer podejmie decyzję o całkowitej rezygnacji z podróży – podkreśla UTK. – Podstawą do uznania reklamacji jest zachowanie biletu. Reklamację można złożyć korespondencyjnie, w każdej kasie sprzedającej bilety PKP Intercity lub poprzez formularz na naszej stronie – dodaje A. Serbeńska.

Maciej Pietrzak (aip)

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520