11 C
Chicago
czwartek, 25 kwietnia, 2024

Prezydent zdecydował o podpisaniu nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej i odesłaniu jej do TK

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Prezydent zdecydował o podpisaniu nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej i odesłaniu jej do Trybunału Konstytucyjnego. 

Andrzej Duda oświadczył, że każdy obywatel zasługuje na to, aby przeczytawszy przepis, był w stanie zidentyfikować, jakie zachowania mogą być karane, a jakie nie. Prezydent mówił, że kieruje wniosek do Trybunału Konstytucyjnego, aby ten zbadał, czy pod tym względem te przepisy są zgodne z artykułem 2 w związku z artykułem 42 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.
Rzeczniczka Prawa i Sprawiedliwości, wicemarszałek Sejmu Beata Mazurek chwali decyzję prezydenta. Jak powiedziała dziennikarzom podczas briefingu w Sejmie, wszystkie wątpliwości odnośnie nowelizacji zostaną wyjaśnione. Wyraziła też nadzieję na wspólną pracę polskich i izraelskich ekspertów.
W ocenie szefa klubu Platformy Obywatelskiej, Sławomira Neumanna, Andrzej Duda podjął złą decyzję. Jak mówił poseł na konferencji prasowej, prezydent „uległ naciskom partyjnym z Nowogrodzkiej”.
Paweł Kukiz wyraził zadowolenie z decyzji prezydenta. Podczas konferencji prasowej powiedział, że podpis Andrzeja Dudy „kończy nakręcającą się spiralę wzajemnych animozji”.
Przewodnicząca Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer ponownie zaapelowała natomiast do prezydenta o zwołanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Jak mówiła na konferencji pasowej, powinno się porozmawiać o „kryzysie dyplomatycznym”, jaki wywołała nowelizacja ustawy o IPN.
Prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz apelował, by polsko-izraelska grupa do spraw trudnych jak najszybciej rozpoczęła prace. Zaproponował też, by przeprowadzić kampanię informacyjną na temat „roli Polski i Polaków w czasie II wojny światowej”.
Najważniejszy przepis nowelizacji ustawy o IPN mówi o tym, że każdy, kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne – będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech. Taka sama kara ma grozić za „rażące pomniejszanie odpowiedzialności rzeczywistych sprawców tych zbrodni”.

IAR/Naukowicz/Siekaj

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520