Prezydent wręczył odznaczenia matkom, które urodziły od ośmiorga do… szesnaściorga dzieci!

Prezydent wręczył odznaczenia matkom, które urodziły od ośmiorga do… szesnaściorga dzieci!

Prezydent wręczył odznaczenia matkom zasłużonym w wychowaniu dzieci. Odznaczył złotymi i srebrnymi medalami sześć kobiet, które urodziły od ośmiorga do szesnaściorga dzieci. Z rodzinami wielodzietnymi Andrzej Duda spotkał się w Pałacu Prezydenckimi.

Podczas uroczystości mówił, że “matki mają swoje zasługi w odzyskaniu niepodległości Polski i kształtowaniu postaw patriotycznych w rodzinach”. Prezydent, cytując prymasa Stefana Wyszyńskiego, mówił, że naród to “rodzina rodzin”, a te rodziny to “wielka, niewysłowiona zasługa” matek. “Dzięki wam istnieje Polska” – mówił Andrzej Duda.
Uczestnicząca w spotkaniu minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska powiedziała, że wielodzietne rodziny są naszym narodowym dobrem. Minister podkreślała, że liczne rodziny są powodem do wielkiej dumy. Mówiła też o wyjątkowym poświęceniu rodziców. “Są różne życiowe zakręty i wy na tych zakrętach zawsze musiałyście stać i nadawać bieg” – powiedziała Elżbieta Rafalska, zwracając się do matek.
Prezes Związku Dużych Rodzin Joanna Krupska zaznaczyła, że bez rodzin wielodzietnych nie można myśleć o wzroście demograficznym. Podkreśliła, że według statystyk rodzin wielodzietnych ubywa. W 2002 roku było ich milion, teraz jest 520 tysięcy. “Jesteśmy gatunkiem ginącym” – żartowała.

IAR/wcz./vey/dw

COMMENTS

WORDPRESS: 0