HomeŚwiat

Prezydent Turcji skrytykował decyzję prezydenta Donalda Trumpa

Prezydent Turcji skrytykował decyzję prezydenta Donalda Trumpa

Prezydent Turcji skrytykował decyzję prezydenta Donalda Trumpa o wycofaniu się Stanów Zjednoczonych z porozumienia nuklearnego z Iranem. W wywiadzie dla CNN International Recep Tayyip Erdogan powiedział, że Stany Zjednoczone będą na tym stratne, a decyzja prawdopodobnie dotknie nie tylko region, ale cały świat.

Prezydent Turcji stwierdził, że zawarcie porozumienia nuklearnego z Iranem dało światu nadzieję i ostrzegł, że stawką jest tu globalna ekonomia. Krytykując Donalda Trumpa Recep Erdogan podkreślił, że nie można w taki sposób anulować międzynarodowych konwencji i trzeba szanować składany pod dokumentem podpis. Zaznaczył, że Stany Zjednoczone mogą odnieść pewne korzyści z wycofania się z układu lub z rosnących cen ropy naftowej, ale jednocześnie pogrąży to wiele ubogich krajów. Wyraził też przekonanie, że ostatecznie to Stany Zjednoczone będą przegranym, bo Iran nie pójdzie na kompromis w sprawie porozumienia. O tym, że decyzja Donalda Trumpa spowoduje niestabilność i wywoła nowe konflikty, mówił też wcześniej rzecznik tureckiego prezydenta, Ibrahim Kalin. Jednocześnie Ankara zapowiedziała, że kraj ten nadal będzie handlował z Iranem.
Wczoraj prezydent Stanów Zjednoczonych ogłosił, że kraj ten wycofuje się z zawartego w 2015 roku porozumienia z Iranem. Jego celem było ograniczenie przez Teheran programu nuklearnego. Bezpośrednią konsekwencją zawarcia umowy był spadek cen ropy naftowej. Decyzję Donalda Trumpa skrytykowały pozostałe strony umowy – Francja, Wielka Brytania, Rosja, Chiny i Niemcy.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Beata Kukiel-Vraila, Ateny/em/sk

COMMENTS