17.3 C
Chicago
poniedziałek, 29 kwietnia, 2024

Prezydent Duda o współpracy z Senegalem

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Senegal poprze kandydaturę Polski na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ na lata 2018-2019. W Warszawie odbyły się rozmowy prezydentów Polski i Senegalu.

Jak powiedział prezydent Andrzej Duda, Polska liczy na poparcie nie tylko tego kraju afrykańskiego. „Będziemy wdzięczni za każde wsparcie, także wśród krajów Afryki, gdzie Senegal zajmuje dziś niezwykle istotną pozycję i w związku z tym – co oczywiste – Państwa poparcie dla nas jest także poparciem kraju, który w Afryce cieszy się autorytetem, a więc ma ono ogromne znaczenie” – podkreślił polski prezydent.
W obecności prezydentów obu państw podpisano 5 memorandów o współpracy – między innymi w dziedzinie rolnictwa, turystyki i inwestycji. Wizycie prezydenta Senegalu Macky’ego Salla towarzyszy Polsko-Senegalskie Forum Gospodarcze.
Andrzej Duda mówił, że gospodarcza współpraca Polski z Senegalem może odbywać się na wielu płaszczyznach. Już teraz Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police SA ma własne złoża surowców w Senegalu. „Budownictwo infrastrukturalne, rozmawialiśmy o liniach kolejowych, autostradach, rurociągach. To współpraca w dziedzinie przemysłu rolno-spożywczego, a więc to maszyny rolnicze, to współpraca w dziedzinie nawozów sztucznych, dlatego że Grupa Azoty jest już w tej chwili obecna w Senegalu” – wyliczał prezydent. Andrzej Duda zaznaczał, że wizyta prezydenta Senegalu Mack’yego Salla to przejaw intensyfikacji nie tylko współpracy politycznej, ale i biznesowej między dwoma państwami. Prezydent przypomniał, że przypomniał, że w zeszłym roku Senegal otworzył w Warszawie placówkę dyplomatyczną, a Polska – w Dakarze w tym roku, co potwierdziło zacieśnienie relacji gospodarczych.
„W programie polskiego rządu Go Africa Senegal jest jednym z czterech głównych partnerów Polski, jeżeli chodzi o eksport i inwestycje w Afryce” – podkreślił prezydent.
Prezydent Senegalu Macky Sall podkreślał znaczenie programu Go Africa. „Afryka to kontynent otwarty na cały świat. Kontynent, który potrzebuje transferu technologii, transferu kapitału, ale który potrzebuje też dawania światu. To jest ten duch win-win” – mówił Macky Sall. Jak zaznaczył, Senegal ma „ogromne priorytety” w dziedzinie modernizacji rolnictwa i przemysłu rolno-spożywczego.
„Musimy także rozwijać sektor usług” – stwierdził Macky Sall, dodając, że ma on ponad 60 procent udziału we wzroście PKB. Prezydent Senegalu zapewnił też, że oba kraje będą kontynuować współpracę w przemyśle stoczniowym i morskim. „Polska i Senegal zawsze utrzymywały dobre kontakty. Brakowało natomiast kontaktów na wysokim szczeblu, by nadać treści politycznej i dynamicznej naszym stosunkom” – zaznaczył Macky Sall.

(IAR)/Karol Darmoros, Fot. Radek Krzerski

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520