HomePOLSKA

Prezydent Andrzej Duda rozmawiał z Papieżem Franciszkiem

Prezydent Andrzej Duda rozmawiał z Papieżem Franciszkiem

Prezydent Andrzej Duda rozmawiał telefonicznie z papieżem Franciszkiem. Krzysztof Szczerski – szef Gabinetu Prezydenta ocenia, telefoniczne spotkanie było serdeczne. Prezydent poinformował papieża o pomocy, jakiej Polska udziela innym krajom w czasie pandemii w ramach misji medyczno-wojskowych oraz o pomocy sprzętowej.

Jak mówił Krzysztof Szczerski, Ojciec Święty uznał te działania za “wspaniały przejaw solidarności międzynarodowej oraz za przykład polskiego ducha pomocy bliźnim w tym trudnym czasie”. Szef Gabinetu Prezydenta poinformował, że w najbliższych dniach dotrze do Watykanu transport z PKN Orlen ze środkami dezynfekującymi, które papieski jałmużnik, kardynał Konrad Krajewski będzie mógł w imieniu Stolicy Apostolskiej rozdzielić pomiędzy potrzebujących.

“Będzie to bardzo konkretny przejaw relacji polsko-watykańskich w ramach pomocy międzynarodowej, w ramach solidarności w czasach pandemii” – zaznaczył Krzysztof Szczerski.

Tematem rozmowy Andrzeja Dudy i Franciszka była także przypadająca 18 maja setna rocznica urodzin Karola Wojtyły – świętego Jana Pawła II. Wprawdzie planowane na niedzielę 17 główne uroczystości zostały z powodu pandemii przełożone, jednak Franciszek zapewnił, że w stulecie urodzin świętego Jana Pawła II będzie modlił się przy jego grobie. Prosił wszystkich Polaków, aby w tę ważną dla nas i dla całego Kościoła rocznicę łączyli się z nim duchowo w tej modlitwie.

Na ręce prezydenta Andrzeja Dudy Ojciec Święty przekazał błogosławieństwo dla Polaków na całym świecie. Zapewnił o modlitwie za Polskę, za Polaków za szczególnym wstawiennictwem Matki Bożej, której jest poświęcony rozpoczynający się wkrótce miesiąc maj.

Krzysztof Szczerski dodał, że papież poprosił także o to, żeby się modlić za niego, za ustanie pandemii, za pokój na świecie oraz “za dobrą przyszłość w tych trudnych czasach, które dla nas wszystkich są wyzwaniem”.
Rozmowa prezydenta Andrzeja Dudy z papieżem Franciszkiem trwała pół godziny.

IAR/

COMMENTS