HomePILNE

Wywiad Narodowy USA: Covid-19 nie został stworzony przez człowieka

Wywiad Narodowy USA: Covid-19 nie został stworzony przez człowieka

Amerykański wywiad doszedł do wniosku, że koronawirus nie został stworzony przez człowieka i nie był modyfikowany genetycznie. Komunikat w tej sprawie wydało biuro koordynatora służb wywiadowczych USA. Amerykanie nadal badają, czy epidemia mogła być skutkiem przypadkowego wycieku wirusa z laboratorium w Wuhan.

„Społeczność wywiadowcza USA zgadza się z szerokim konsensusem naukowym, że wirus Covid-19 nie został stworzony przez człowieka i nie był genetycznie modyfikowany” – napisano w komunikacie biura Dyrektora Wywiadu Narodowego USA.

Zapewniono, że służby wywiadowcze nadal będą analizować informacje związane z wirusem i przedstawiać politykom wyniki swoich prac.

„Agencje wywiadowcze będą kontynuować rygorystyczne analizy pojawiających się informacji, by odpowiedzieć na pytanie, czy epidemię spowodował kontakt człowieka z zainfekowanym zwierzęciem, czy jest ona rezultatem wypadku w laboratorium w Wuhan” – napisano w komunikacie.

Stanowisko Dyrektora Wywiadu Narodowego zostało utworzone w 2005 roku, by koordynować działania wszystkich agencji wywiadowczych USA. Obecnie funkcję tę pełni bliski współpracownik Donalda Trumpa, dyplomata Richard Grenell. Prezydent USA powołał go tymczasowo na to stanowisko w lutym tego roku.

IAR/ Marek Wałkuski

COMMENTS