Prezes TK odebrała nagrodę “Człowiek Wolności”

Prezes TK odebrała nagrodę “Człowiek Wolności”

Prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska odebrała nagrodę “Człowiek Wolności 2017” tygodnika “Sieci”. Dziękując za wyróżnienie, sędzia Julia Przyłębska podkreśliła, że wolność jest wartością sprzyjającą suwerenności państwa. Zaznaczyła, że naród jest prawdziwie wolny, gdy może kształtować się jako wspólnota określona przez jedność kultury, języka i historii.
W swoim wystąpieniu prezes Trybunału Konstytucyjnego odwołała się do słów prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który w kwietniu 2007 roku, wręczając nominacje sędziowskie, mówił że sędziowie otrzymują olbrzymią władzę nad innymi, pozostając jednocześnie ludźmi, ze swoimi słabościami. “Dlatego roszczenie, żeby władza sądownicza nie podlegała ocenom i krytyce, jest roszczeniem całkowicie nieuzasadnionym” – powiedziała Julia Przyłębska. Dodała, że Lech Kaczyński w każdym obszarze swojej publicznej działalności dawał inspirację, jak najlepiej korzystać z wolności, z wyboru, jaki ta wolność daje osobom pełniącym ważne funkcje w imieniu społeczeństwa, w imieniu narodu. “Dlatego nagrodę wolności dedykuję pamięci tego wybitnego, wielkiego męża stanu, świętej pamięci prezydenta Lecha Kaczyńskiego” – powiedziała Julia Przyłębska.
Co roku czytelnicy tygodnika “Sieci” oraz członkowie Kapituły, w której skład wchodzą redaktorzy naczelni i publicyści grupy medialnej Fratria, przyznają tytuł “Człowieka Wolności” osobie szczególnie zasłużonej w dziele troski o wolną Polskę. W poprzednich latach tytułem tym zostali uhonorowani dzisiejszy wiceprezes IPN profesor Krzysztof Szwagrzyk, poeta i pisarz Jarosław Marek Rymkiewicz i prezydent Andrzej Duda, a w ubiegłym roku – prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.
Na stanowisko prezesa Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska została powołana przez prezydenta Andrzeja Dudę w grudniu 2016 roku. Jest ona ósmym prezesem w historii Trybunału i pierwszą kobietą zajmującą to stanowisko.
Na wieczornej gali wręczenia nagrody byli obecni między innymi marszałkowie Sejmu i Senatu, Marek Kuciński i Stanisław Karczewski, wicepremierzy Beata Szydło i Piotr Gliński, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch i prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/wcześn./dw/dabr

 W tym tygodniu polecamy ► Kennedy’ego zabił Oswald. Adamowicza zabił Wilmont! Skończmy z ukrywaniem przestępców w Polsce

COMMENTS

WORDPRESS: 0