19.2 C
Chicago
niedziela, 28 kwietnia, 2024

Premiera filmu „Żołnierz Niezłomny Kościoła”

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Dzisiaj wieczorem (godz. 19.00) w Poznaniu odbędzie się premiera dokumentalnego filmu „Żołnierz Niezłomny Kościoła”. Przedstawia on losy arcybiskupa Antoniego Baraniaka, metropolity poznańskiego w latach 1957-1977 oraz sekretarza kolejnych prymasów: kardynała Augusta Hlonda i kardynała Stefana Wyszyńskiego. W pokazie weźmie udział przewodniczący episkopatu arcybiskup Stanisław Gądecki oraz jego zastępca metropolita łódzki arcybiskup Marek Jędraszewski.

Reżyserka filmu Jolanta Hajdasz w rozmowie z Polskim Radiem podkreśla, że chciała pokazać skalę prześladowań, których doznał arcybiskup Antoni Baraniak w mokotowskim więzieniu przy Rakowieckiej. Komuniści przez 27 miesięcy poddawali duchownego torturom.
„Uwzięli się, aby złamać biskupa Baraniaka, a on nie poddał się, mimo okrutnych tortur, które wobec niego stosowali” – mówi. Zaznacza, że bezpiece zależało na tym, aby wydobyć od kapłana informacje, które mogłyby zostać wykorzystane w procesie pokazowym kardynała Stefana Wyszyńskiego. Podkreśla, że podczas ponad 145 zaprotokołowanych przesłuchań duchowny nie powiedział komunistom nic, co mogłoby zostać wykorzystane przez bezpiekę do zorganizowania sfingowanego procesu przeciwko prymasowi Polski.
Przez osiem lat IPN prowadził śledztwo w sprawie znęcania się fizycznego i moralnego nad biskupem Antonim Baraniakiem w latach 1953-1955 przez funkcjonariuszy organów bezpieczeństwa publicznego. W 2011 roku Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Warszawie umorzyła śledztwo. Jak mówi Jolanta Hajdasz, decyzję tę uzasadniono brakiem dowodów na prześladowanie.
Film „Żołnierz Niezłomny Kościoła” jest kontynuacją filmu „Zapomniane męczeństwo” z 2012 roku. Przedstawia liczne relacje świadków życia arcybiskupa Antoniego Baraniaka. Wśród nich znajduje się świadectwo między innymi arcybiskupa Marka Jędraszewskiego, wyświęconego na kapłana przez arcybiskupa Baraniaka. Metropolita łódzki w 2009 roku opublikował i opatrzył przypisami materiały z archiwów IPN dotyczące prześladowania arcybiskupa Baraniaka. W filmie na temat tego kapłana mówi również kardynał Zenon Grocholewski, kardynał Stanisław Dziwisz, były przeor Jasnej Góry ojciec czy Stanisława Nowicka z Instytutu Prymasa Wyszyńskiego.
W nocy z 25 na 26 września 1953 roku aresztowano prymasa Polski kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz dyrektora jego sekretariatu, którym był wówczas biskup Antoni Baraniak. Dzisiaj mijają 63 lata od tego wydarzenia. Prymasa internowano, a biskup pomocniczy gnieźnieński na trzy lata trafił do więzienia na Rakowieckiej.
W 1957 roku biskup Antoni Baraniak został arcybiskupem metropolitą poznańskim. Pełnił tę funkcję przez 20 lat. W tym czasie zorganizował w archidiecezji poznańskiej uroczystości Millenium Chrztu Polski. Do śmierci za swoją nieugiętą postawę i bezkompromisowość był inwigilowany przez komunistyczną władzę.

TS/IAR

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520