Premier Morawiecki: Koniec Szczytu w Brukseli nie kończy negocjacji w sprawie przyszłego budżetu UE

Premier Morawiecki: Koniec Szczytu w Brukseli nie kończy negocjacji w sprawie przyszłego budżetu UE

Premier Morawiecki podkreśla, że koniec Szczytu w Brukseli nie kończy negocjacji w sprawie przyszłego budżetu UE. We wpisie na portalu facebook, szef rządu zaznaczył, że nie udało się osiągnąć porozumienia, które pozwoliłoby ogłosić “ambitny i sprawiedliwy budżet na lata 2021-2027”. Ocenił, że negocjacje mogą potrwać tygodnie, a może miesiące i to one zdecydują o przyszłym rozwoju projektu europejskiego.

“Unia stoi dziś przed wielkim wyzwaniem przekonania części sceptycznych państw do zwiększenia lub przynajmniej utrzymania wydatków budżetowych na dotychczasowym poziomie. Nie możemy dać się podzielić między kraje skąpe i hojne, między euroentuzjastów i eurosceptyków. Wszyscy powinniśmy być eurorealistami chcącymi ambitnej Europy.” – napisał premier.

 

Mateusz Morawiecki zaznaczył, że “państwa, które domagają się zmniejszenia wydatków własnych, przy jednoczesnym forsowaniu nowych pomysłów zapominają, że są największym beneficjentem wspólnego rynku. Pieniądze generowane przez kraje Europy Zachodniej z inwestycji przeprowadzonych w naszej części Europy, przewyższają ilość środków przekazywanych na wschód za pośrednictwem budżetu Unii Europejskiej. Tworzenie podziału na “płatników netto” i “beneficjentów netto” jest więc sztuczne i niesprawiedliwe. Bycie w Unii Europejskiej przynosi korzyści wszystkim stronom.”

Premier przekonuje, że “Europa zbuduje swoją konkurencyjność i globalną pozycję jedynie przy użyciu ambitnych narzędzi finansowych. Bez polityki spójności i rolnej, bez sprawiedliwej transformacji energetycznej, wreszcie bez odpowiednio wysokiego budżetu – nasze możliwości i marzenia ugrzęzną w miejscu.”

“A my chcemy Unii ambitnej, pełnej inwestycji, mobilnej, otwartej na innowacje, ale i zdolnej do dokończenia już rozpoczętych projektów.” – dodał premier.

IAR/fb/łp/to/
.COMMENTS

WORDPRESS: 0