3.8 C
Chicago
Sunday, December 3, 2023

Prawie 47,1 proc. Polaków zagłosuje na prawicową koalicję

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Zaskakujące dane przynosi najnowszy sondaż GfK Polonia. Do prawie 17 punktów proc. powiększyła się przewaga koalicji Prawa i Sprawiedliwości, Solidarnej Polski i Polski Razem nad Platformą Obywatelską. Na partie prawicowe swój głos oddałoby 47,1 proc. Polaków, PO cieszy się poparciem 30,3 proc.

 

Dwójka liderów poprawiła swoje notowania w stosunku do poprzednio opublikowanego sondażu. Prawo i Sprawiedliwość jest lepsze o 4 punkty proc., zaś Platforma Obywatelska zanotowała wzrost o 1,5 punktu proc.

 

Gdyby wybory odbyły się w lipcu, w nowym Sejmie znalazłoby się miejsce jeszcze tylko dla ugrupowania Pawła Kukiza – Kukiz’15, które uzyskałoby 10,5 proc. poparcia. To jednak wynik aż o 4,6 punktu gorszy niż w ostatnim badaniu.

 

Progu wyborczego, który wynosi 5 punktów proc. nie przekroczyłoby Polskie Stronnictwo Ludowe. Na ludowców zagłosowałoby zaledwie 3,7 proc. uprawnionych. W Sejmie nie zanalazłby się również Janusz Korwin-Mikke i jego partia KORWiN z poparciem 2,2 proc.

 

Zaskakująco słabe wynki notują pierwszy raz ujęta w badaniach Zjednoczoną Lewica – 1,1 proc. i formacja Ryszarda Petru NowoczesnaPL – 1 proc.

 

Według GfK Polonia udział w jesiennych wyborach zadeklarowało 63 proc. uprawnionych. Badanie przeprowadzono w dniach 10-14 lipca metodą wywiadów bezpośrednich na grupie 1020 dorosłych Polaków.