HomePOLSKA

Prawie 47,1 proc. Polaków zagłosuje na prawicową koalicję

Prawie 47,1 proc. Polaków zagłosuje na prawicową koalicję

Zaskakujące dane przynosi najnowszy sondaż GfK Polonia. Do prawie 17 punktów proc. powiększyła się przewaga koalicji Prawa i Sprawiedliwości, Solidarnej Polski i Polski Razem nad Platformą Obywatelską. Na partie prawicowe swój głos oddałoby 47,1 proc. Polaków, PO cieszy się poparciem 30,3 proc.

 

Dwójka liderów poprawiła swoje notowania w stosunku do poprzednio opublikowanego sondażu. Prawo i Sprawiedliwość jest lepsze o 4 punkty proc., zaś Platforma Obywatelska zanotowała wzrost o 1,5 punktu proc.

 

Gdyby wybory odbyły się w lipcu, w nowym Sejmie znalazłoby się miejsce jeszcze tylko dla ugrupowania Pawła Kukiza – Kukiz’15, które uzyskałoby 10,5 proc. poparcia. To jednak wynik aż o 4,6 punktu gorszy niż w ostatnim badaniu.

 

Progu wyborczego, który wynosi 5 punktów proc. nie przekroczyłoby Polskie Stronnictwo Ludowe. Na ludowców zagłosowałoby zaledwie 3,7 proc. uprawnionych. W Sejmie nie zanalazłby się również Janusz Korwin-Mikke i jego partia KORWiN z poparciem 2,2 proc.

 

Zaskakująco słabe wynki notują pierwszy raz ujęta w badaniach Zjednoczoną Lewica – 1,1 proc. i formacja Ryszarda Petru NowoczesnaPL – 1 proc.

 

Według GfK Polonia udział w jesiennych wyborach zadeklarowało 63 proc. uprawnionych. Badanie przeprowadzono w dniach 10-14 lipca metodą wywiadów bezpośrednich na grupie 1020 dorosłych Polaków.

COMMENTS