7.1 C
Chicago
sobota, 20 kwietnia, 2024

Kolejny przypadek zastrzelenia czarnoskórej osoby przez policję w USA.

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Biały policjant został oskarżony o morderstwo czarnego kierowcy w Ohio. Funkcjonariusz strzelił do nieuzbrojonego mężczyzny, kiedy zatrzymał jego auto na poboczu i dowiedział się, że Afroamerykanin nie ma prawa jazdy. To kolejny przypadek zastrzelenia czarnoskórej osoby przez policję w USA.

 

Do zdarzenia doszło 19 lipca w Cincinnati, ale zapis z lokalnych kamer został ujawniony dopiero w środę – podaje BBC.  Ray Tensing, policjant monitorujący okolice miejscowego uniwersytetu, niedaleko kampusu zatrzymał samochód 43-letniego Samuela Dubose’a. Na nagraniu widać, że mężczyźni początkowo prowadzą normalną i spokojną wymianę zdań.

 

Afroamerykanin informuje policjanta, że nie posiada prawy jazdy i pokazuje funkcjonariuszowi zamkniętą butelkę z alkoholem, którą ma w aucie. W pewnym momencie Tensing każe kierowcy odpiąć pasy, po czym strzela do mężczyzny. Zapis wideo jest sprzeczny z zeznaniami policjanta, który twierdził, że Dubose uciekał i Tensing strzelił do kierowcy z daleka.

 

W środę Ray Tensing został oskarżony o morderstwo. Jak podaje BBC, które powołuje się na lokalne media, policjant sam oddał się w ręce policji. – On celowo go zabił. Nigdy nie powinien być policjantem – mówił prokurator Joe Deters, nazywając czyn Tensinga „najbardziej niedorzecznym, jaki kiedykolwiek widział”. Morderstwo Dubose’a oburzyło amerykańską opinię publiczną i wywołało protesty w całym kraju.

 

Siostra zamordowanego kierowcy, Terina Allen, mówiła mediom, że jej brat nigdy nie miał problemów z prawem i nie posiadał własnej broni. Burmistrz Cincinnati John Cranley stwierdził, że protestujący mają wszelkie prawo do wściekłości. – Chcemy sprawiedliwości, musimy poznać prawdę – mówił Cranley.

 

To już kolejny, głośny przypadek śmierci nieuzbrojonego Afroamerykanina spowodowanej przez policjanta w Stanach Zjednoczonych. W ostatnim czasie opinia publiczna żyła przypadkiem czarnoskórej kobiety Sandry Bland. 28-letnia mieszkanka Teksasu została zatrzymana przez policjanta 10 czerwca podczas kontroli na drodze. Na ujawnionych nagraniach widać jak policjant grozi kobiecie i dochodzi między nimi do sprzeczki.

 

Trzy dni później Bland została znaleziona martwa w policyjnej celi. Autopsja wykazała, że kobieta popełniła samobójstwo. Sprawę badają śledczy. Według amerykańskich mediów to kolejny przypadek rasizmu i brutalności policji w USA. W kwietniu groźne zamieszki wstrząsnęły Baltimore w stanie Maryland, które wybuchły po śmierci Afromaerykanina, 25-letniego Freddiego Graya.

 

Mężczyzna zmarł w szpitalu po kilkudniowej śpiączce, na skutek śmiertelnych obrażeń kręgosłupa odniesionych podczas policyjnego transportu.

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520