Prapremiera filmu „Niedokończone Msze Wołyńskie”

Prapremiera filmu „Niedokończone Msze Wołyńskie”

„Niedokończone Msze Wołyńskie” to tytuł filmu dokumentalnego Tadeusza Arciucha i Macieja Wojciechowskiego, którego prapremiera odbyła się w Domu Spotkań z Historią w Warszawie. Film przedstawia tragiczne losy polskiego duchowieństwa i ludności cywilnej na Kresach podczas Rzezi wołyńskiej.

Jeden z reżyserów Tadeusz Arciuch powiedział Polskiemu Radiu, że film opowiada historie mordu banderowców dokonanych w 5 kościołach w Kisielinie, Zabłoćce, Porycku, Krymnie i Hrynowie, a także późniejsze mordy dokonane na ludności polskiej. Narratorami w filmie są historycy Leon Popek z IPN, którego rodzina została zamordowana w Ostrówkach i ksiądz profesor Józef Marecki, zajmujący się historią Kościoła na Kresach. Drugi z reżyserów Maciej Wojciechowski powiedział, że inspiracją do zbierania dokumentacji do filmu był udział w mszy świętej w Łucku w 2004 roku w intencji ofiar zabitych przez banderowców, odprawionej przez biskupa Marcjana Trofiniuka.
Autorzy filmu zrealizowali także film „Było sobie miasteczko” o Kisielinie, poświęcony tematyce zbrodni UPA. Film zostanie wyemitowany 11 lipca w Dniu Pamięci Męczeństwa i Ludobójstwa Kresowian w TVP Historia o godzinie 20.30.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/M.Jędrzejczyk/to/

COMMENTS

WORDPRESS: 0