22.8 C
Chicago
niedziela, 28 kwietnia, 2024

Pracownicy sądów niechętni do nowych rozwiązań technologicznych

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Informatyzacja sądów jest kierunkiem właściwym i koniecznym – oceniła w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną” podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Anna Dalkowska, dodając, że pracownicy wymiaru sprawiedliwości z rezerwą podchodzą do nowych rozwiązań technologicznych.

Dalkowska była pytana o m.in. to, że zmiany w specustawie covidowej prowadzą do znacznego ograniczenia jawności rozpraw, bo jeśli przeprowadzenie rozprawy online będzie niemożliwe, sprawy mają być rozpoznawane na posiedzeniach niejawnych.

 

„Sądownictwo dysponuje odpowiednimi rozwiązaniami technicznymi. Projektowane przepisy to kolejny krok we wprowadzeniu sądownictwa powszechnego w nowoczesność. Wszyscy mamy świadomość, że jest to nieuniknione. Wprowadzone rozwiązania korespondują z tymi, które funkcjonują już od marca ubiegłego roku. Wprowadzenie jako zasady rozprawy zdalnej uzasadnione jest przede wszystkim koniecznością zapewnienia ochrony życia i zdrowia uczestników postępowania oraz pracowników wymiaru sprawiedliwości” – powiedziała Dalkowska.

 

Na uwagę, że odsetek spraw przeprowadzonych przez internet w stosunku do ogółu postępowań waha się od zaledwie 1,03 proc. do 4,06 proc., odparła, że to prawda, a średnia w kraju wynosi około 2,5 proc. „W Ministerstwie Sprawiedliwości analizujemy dane dotyczące rozpraw zdalnych i pragnę z satysfakcją stwierdzić, że ich odsetek rośnie. W sprawach penitencjarnych ponad 90 proc. posiedzeń odbywa się w formie zdalnej. Dzisiaj uzyskałam informację z Sądu Okręgowego w Gdańsku, że 15 proc. spraw odbyło się w formie zdalnej. Bardzo dobre wyniki są także we Wrocławiu, ale rzeczywiście trzeba przyznać, że stopień wyznaczania rozpraw online jest niezadowalający. Przyczyny są różne” – stwierdziła.

 

Zauważyła przy tym, że pracownicy wymiaru sprawiedliwości, a także pełnomocnicy i inni uczestnicy postępowań z rezerwą podchodzą do nowych rozwiązań technologicznych. „Zmiany zostały wymuszone sytuacją epidemiczną, jednak informatyzacja sądów jest kierunkiem właściwym i koniecznym. Już trzeci raz w naszej rozmowie można dostrzec, jak ważny jest czynnik ludzki. Zaproponowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości rozwiązania potrzebują tylko lub aż odwagi orzeczników i woli współpracy uczestników postępowań” – podkreśliła.

 

W rozmowie z gazetą wiceminister zapowiedziała również, że każdy pełnomocnik profesjonalny – adwokat, radca czy rzecznik patentowy – będzie musiał posiadać konto w portalu informacyjnym sądu. „Taki będzie skutek planowanej elektronizacji doręczeń w sprawach cywilnych. Pismo będzie uznane za doręczone albo po upływie 14 dni od umieszczenia w portalu, albo po dwóch tygodniach od faktycznego zapoznania się pełnomocnika z jego treścią (system umożliwia sądowi stwierdzenie, kiedy dokładnie zostało ono pobrane)” – czytamy w dzienniku. (PAP)

 

nmk/ mok/

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520