HomeWielkopolskie

Poznań: Jest kasacja w sprawie milionowego zadośćuczynienia dla ofiary księdza pedofila

Poznań: Jest kasacja w sprawie milionowego zadośćuczynienia dla ofiary księdza pedofila

Jest kasacja w sprawie milionowego zadośćuczynienia dla ofiary księdza pedofila. Towarzystwo Chrystusowe odwołuje się od niekorzystnego dla siebie wyroku poznańskiego Sądu Apelacyjnego, który nakazał wypłatę pieniędzy dorosłej już kobiecie. Obok milionowego zadośćuczynienia przyznał jej 800 złotych dożywotniej renty.

„Kwestionujemy rozstrzygnięcie sądu, który uznał odpowiedzialność Towarzystwa Chrystusowego za czyny byłego już księdza Romana B.” – powiedział Radiu Poznań pełnomocnik Towarzystwa Chrystusowego adwokat Krzysztof Wyrwa. ”Uważamy, że brak jest podstaw w tej konkretnej sprawie przenoszenia odpowiedzialności, na te podmioty kościelne z winy i czynu samego sprawcy” – dodał.

Ponad dziesięć lat temu 13-letnia wówczas pokrzywdzona została wielokrotnie zgwałcona przez księdza. Roman B. został skazany i odsiedział w więzieniu cztery lata. Pełnomocnik pokrzywdzonej uznał jednak, że odpowiedzialność ponosi także Towarzystwo Chrystusowe, którego ksiądz był członkiem, dlatego wystąpił z pozwem cywilnym.

Wyrok Sądu Apelacyjnego jest prawomocny, dlatego Towarzystwo Chrystusowe – mimo napisania kasacji do Sądu Najwyższego – musiało już wypłacić milionowe zadośćuczynienie.

IAR/M.Konieczna /RPoznań/hk/pp/moc

COMMENTS