Pożar katedry Notre Dame został całkowicie ugaszony. “Ta rana szybko się nie zagoi. Musimy wszyscy zaangażować się w odbudowę”

Pożar katedry Notre Dame został całkowicie ugaszony. “Ta rana szybko się nie zagoi. Musimy wszyscy zaangażować się w odbudowę”

Paryska straż pożarna poinformowała, że pożar katedry Notre Dame został całkowicie ugaszony.

Wiceminister spraw wewnętrznych Francji Laurent Nunez powiedział, że przyczyna wybuchu ognia nie jest nadal znana, trwa śledztwo w tej sprawie. Prezydent kraju Emmanuel Macron zapewnił, że Notre Dame zostanie odbudowana. Zapowiedział rozpoczęcie zbiórki funduszy na ten cel.

Pożar w paryskiej katedrze Notre Dame wybuchł przed godziną 19.00. Objął cały dach, drewniane wnętrze oraz jedną z wież. Jej iglica, sięgająca 93 metrów, jeden z symboli Paryża, runęła. Podczas akcji gaszenia, w której uczestniczyło 400 funkcjonariuszy, jeden ze strażaków odniósł ciężkie obrażenia, a kilkudziesięciu innych zatruło się oparami.
Rektor katedry Patrick Chauvet powiedział, że skarbiec świątyni wraz z jej najcenniejszymi zabytkami: koroną cierniową oraz tuniką świętego Ludwika ocalał. W wielu miejscach na całym świecie ruszają zbiórki na odbudowę paryskiej świątyni.

Do Polskiej Misji Katolickiej we Francji docierają informacje, że z pożaru katedry Notre Dame ocalała polska kaplica poświęcona Matce Bożej Częstochowskiej. Powiedziała o tym Informacyjnej Agencji Radiowej Alicja Rekść z portalu Polskiej misji Katolickiej we Francji. Kopia obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej oraz relikwie świętego Jana Pawła II znajdują się w katedrze Notre Dame od 1 grudnia 2018 roku. Kaplica pod wezwaniem Najświętszej Matki Boskiej Częstochowskiej i świętego Germana jest pierwszą narodową kaplicą w paryskiej katedrze.

Z całego świata płyną do Francji wyrazy solidarności w związku z pożarem katedry Notre Dame.

Dyrektor watykańskiego Biura Prasowego Alessandro Gisotti poinformował, że papież w tym tragicznym momencie, w szoku, który ogarnął wszystkich z powodu strasznego pożaru, wyraża swoją bliskość całej Francji i modli się za wszystkich, którzy starają się stawić czoło tej dramatycznej sytuacji.

Premier Włoch Giuseppe Conte powiedział, że tragedia jest ciosem w serce Francuzów i całej Europy. Przewodniczący włoskiej Izby Deputowanych Roberto Fico wyraził współczucie narodowi francuskiemu. Napisał, że zniszczeniu uległ symbol Francji i kultury europejskiej, stanowiący dziedzictwo całej ludzkości. W artykule redakcyjnym największej włoskiej gazety „Corriere dalla Sera” pod tytułem „Notre Dame nie może umrzeć” czytamy: „Mogą zawalić się kamienne bloki, ale nie może umrzeć symbol, wiara i naród”.
Rzecznik niemieckiego rządu Steffen Seibert w imieniu Angeli Merkel napisał na Twitterze po francusku i po niemiecku, że kanclerz – podobnie jak cały świat – jest zszokowana pożarem katedry Notre Dame. “Boli serce, gdy ogląda się te okropne zdjęcia z Paryża” – napisał Steffen Seibert. Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier napisał o smutku i przerażeniu. Zapewnił, że jego myśli są razem z francuskimi przyjaciółmi. Swoje ubolewanie z powodu zniszczenia świątyni wyraził także premier Bawarii Marcus Soeder. W swoim wpisie na Twitterze nazwał katedrę “symbolem francuskiej i europejskiej historii i kultury”.

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego zaproponował, by europosłowie przekazali dzisiejsze diety na odbudowę katedry Notre Dame. Antonio Tajani mówił o tym na sesji plenarnej w Strasburgu przekazując wyrazy solidarności Francuzom. “Moje serce krwawi, tak jak serce nas wszystkich. Ta rana szybko się nie zagoi. Musimy wszyscy zaangażować się w odbudowę” – powiedział szef europarlamentu.

Na temat pożaru wypowiedział się także przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker. “Płomienie strawiły budynek o ogromnej symbolice, stanowiącej o sile Francji” – dodał i zapewnił, że Komisja zrobi wszystko, by pomóc w odbudowie.

Pomoc w remoncie i rekonstrukcji średniowiecznej świątyni zapowiada UNESCO. Dyrektor generalna Audrey Azoulay zadeklarowała, że w obliczu pożaru katedry Notre-Dame w Paryżu, organizacja stoi ramię w ramię z Francją i wesprze ją w wysiłkach, które będą zmierzały do uratowania i wyremontowania świątyni. Audrey Azoulay w swoim wpisie na Twitterze katedrę określiła mianem “bezcennego dziedzictwa”. Świątynia została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1991 roku.

Pożar w paryskiej katedrze Notre Dame wybuchł wczoraj przed 19.00. Po 15 godzinach akcji gaśniczej ogień został całkowicie stłumiony.

Pożar objął cały dach, drewniane wnętrze oraz jedną z wież. Jej iglica, sięgająca 93 metrów, jeden z symboli Paryża, runęła. Rektor katedry Patrick Chauvet powiedział, że ocalał skarbiec świątyni wraz z jej najcenniejszymi zabytkami, relikwiami i relikwiarzami: koroną cierniową oraz tuniką świętego Ludwika.

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego zaproponował, by europosłowie przekazali dzisiejsze diety na odbudowę katedry Notre Dame. Antonio Tajani mówił o tym na sesji plenarnej w Strasburgu przekazując wyrazy solidarności. “Moje serce krwawi, tak jak serce nas wszystkich. Ta rana szybko się nie zagoi. Musimy wszyscy zaangażować się w odbudowę” – powiedział szef Europarlamentu.

Antonio Tatjani dodał, że niektórzy deputowani sugerowali rozpoczęcie zbiórki pieniędzy już dziś. On sam zaproponował europosłom przekazanie wynagrodzenia za dzisiejszy udział w sesji plenarnej. Obecny w Strasburgu, z okazji debaty na temat brexitu przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk również przekazał wyrazy solidarności. “Mówię to nie tylko jako szef Rady ale także jako obywatel Gdańska, który w 90 procentach został zniszczony a później odbudowany. Wy także odbudujecie swoją katedrę. A mjy wszyscy powinniśmy się włączyć i pomóc w tej odbudowie. Wiem, ze Francuzi mogą to zrobić sami, ale tu nie chodzi tylko o pomoc materialną” – powiedział Donald Tusk. Na temat pożaru wypowiadał się także przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker. “Płomienie strawiły budynek o ogromnej symbolice, stanowiącej o sile Francjii” – dodał i zapewnił, że Komisja zrobi wszystko, by pomóc w odbudowie.

Według straży pożarnej, ogień, który wybuchł wczoraj przed godziną 19 w katedrze Notre Dame, nad ranem został opanowany. Pożar objął cały dach, drewniane wnętrze oraz jedną z wież. Jej iglica, sięgająca 93 metrów, jeden z symboli Paryża, runęła. Rektor katedry Patrick Chauvet powiedział, że ocalał skarbiec świątyni wraz z jej najcenniejszymi zabytkami, relikwiami i relikwiarzami: koroną cierniową oraz tuniką świętego Ludwika.

Przewodniczący Papieskiej Rady Kultury zaoferował pomoc watykańskich ekspertów w rekonstrukcji i renowacji katedry Notre Dame. Kardynał Ravasi spotkał się z dziennikarzami prezentując watykański pawilon, który otworzony zostanie w Pekinie na Światowej Wystawie Ogrodniczej 29 kwietnia.

Pierwsze pytanie, jakie padło na konferencji, dotyczyło pomocy, jaką Watykan może zaoferować w odbudowie katedry Notre Dame. „Chyba najlepiej pomożemy oferując konkretną pomoc techniczną. Posiadamy, myślę w Muzeach Watykańskich, fachowców znanych w całym świecie z najwyższej jakości swojej pracy”. Kardynał Ravasi wyraził przekonanie, że Stolica Apostolska złoży taką propozycję Francji w najbliższym czasie.

Katedra Notre Dame jest własnością państwa francuskiego. W związku z pożarem papież wystosował przesłanie do arcybiskupa Paryża Michela Aupetita zapewniając o swej modlitwie i solidarności. Napisał, że katedra jest symbolem narodowym wszystkich Francuzów niezależnie od przekonań. Udzielił błogosławieństwa wszystkim biskupom i wiernym Francji.

 

 

Informacyjna Agencja Radiowa/wcześn./hm/kjCOMMENTS

WORDPRESS: 0