23.6 C
Chicago
sobota, 15 czerwca, 2024

Powstańcy warszawscy pokazali, jak wielką wartością jest wolność.

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Biskup Józef Guzdek wygłosił homilię podczas polowej mszy świętej, odprawionej w przeddzień 71 rocznicy powstańczego zrywu przy Pomniku Powstania Warszawskiego.
Wszyscy oni zespolili się razem, aby oznajmić światu: „Jeszcze Polska nie zginęła!” – powiedział biskup Guzdek. „Swoją postawą i zaangażowaniem głosili, że wolność jest wartością tak cenną, że należy w jej obronie razem walczyć, razem przelewać krew a nawet ofiarować życie”. Kaznodzieja przypomniał, że powstańcy, którzy przeżyli wojnę, byli po jej zakończeniu ponownie „wtrącani w otchłań cierpienia, prześladowań i śmierci. Próbowano nawet zabić pamięć o bohaterach narodowych, grzebiąc ich w bezimiennych dołach śmierci. Dziś wspominamy wszystkich poległych oraz zmarłych powstańców, a także pomordowaną ludność cywilną Warszawy i polecamy ich miłosiernemu Bogu” – powiedział biskup polowy. Podziękował też weteranom Powstania za to, że zdali „egzamin w czasie wojny i zdają go w czasie pokoju. Obroniliście się przed nienawiścią i chęcią odwetu. W waszych sercach zwyciężyła miłość i ewangeliczna zasada, aby zło dobrem zwyciężać. Obyście i w naszej Ojczyźnie nigdy nie byli prorokami lekceważonymi!” – powiedział biskup polowy Wojska Polskiego.
Hierarcha zacytował słowa papieża Franciszka, że dziś „da się mówić o trzeciej wojnie światowej prowadzonej «w kawałkach», z przestępstwami, mordami, zniszczeniami…”. W ten szczególny wieczór, w przeddzień 71. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego skierujmy apel do wszystkich ludzi dobrej woli o zaprzestanie walk i rozlewu krwi w tak wielu rejonach świata. Nade wszystko jednak, prośmy usilnie Boga o dar pojednania i pokoju, powtarzając za papieżem Franciszkiem: Spraw, Panie, „aby nie powtórzyły się już błędy przeszłości, lecz aby wyciągnięto lekcję z historii, sprawiając, że coraz bardziej będą przeważały racje pokoju za pośrednictwem cierpliwego i odważnego dialogu” – zakończył biskup Józef Guzdek.
We mszy uczestniczy między innymi: prezydent Bronisław Komorowski, prezydent elekt Andrzej Duda, premier Ewa Kopacz, marszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska i prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Pani Prezydent powiedziała, że mieszkańcy Warszawy co roku wspominają i modlą się za powstańców. Starają się też kultywować takie wartości, jak wolność, miłość Ojczyzny, wierność, męstwo, przyjaźń, a nade wszystko odpowiedzialność. Podziękowała powstańcom za przekazywanie prawdy o narodowym zrywie i kultywowanie pamięci o nim.
Od 70 lat żyjemy w kraju, którego nie nękają wojny, a ćwierć wieku temu zmieniliśmy ustrój państwa. Jednak za naszą wschodnią granicą i w innych częściach świata giną ludzie, a zagrożenie jest poważne. Jeśli zapomnimy o tym, co spotkało Warszawę 71 lat temu, jeśli nie będziemy pamiętać o bohaterach, którzy w jej obronie walczyli i ginęli, to nie będziemy doceniać tego, co już udało się nam osiągnąć – podkreśliła prezydent Warszawy.
Gronkiewicz-Waltz powiedziała, że dzisiejsza stolica jest inna, niż przedwojenna, ale to ciągle ta sama Warszawa, nieujarzmiona i niepokonana. Podkreśliła, że Warszawa ma dług wdzięczności wobec pokolenia powstańców. „Stanęliście do boju o prawo do wolności i samostanowienia dla przyszłych pokoleń”. Polacy i wszyscy mieszkańcy stolicy pamiętamy, kłaniamy się wam i dziękujemy za to – zakończyła prezydent Warszawy.

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520