HomeKultura

Powstaje prawie 40 filmów historycznych przy wsparciu PISF

Powstaje prawie 40 filmów historycznych przy wsparciu PISF

Prawie 40 filmów o tematyce historycznej powstaje przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej – poinformowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Filmy powstają właśnie pod opieką i przy finansowym wsparciu resortu kultury.

 

Obecnie kręconych jest 30 filmów polskich, w przygotowywaniu jest też kilka produkcji międzynarodowych. Kolejne ekranizacje są w fazie przygotowań. Nowe tytuły to w większości filmy fabularne, ale trwają również prace nad filmami dokumentalnymi i animacjami.
Ministerstwo przekazało, że wśród przygotowywanych produkcji połowa porusza tematy związane z okresem II wojny światowej. Jednym z nich jest film “Kurier” w reżyserii Władysława Pasikowskiego, który będzie opowiadał historię Jana Nowaka-Jeziorańskiego przed wybuchem Powstania Warszawskiego.
Oprócz filmów związanych z II wojną światową, Państwowy Instytut Sztuki Filmowej i resort kultury wspierają również kilkanaście projektów związanych z historią Polski XX wieku. są one poświęcone między innymi legionom, postaciom Józefa Piłsudskiego czy księdza Romana Kotlarza.
Resort zapewnia, że nie będzie wyręczał twórców ani narzucał im artystycznej wizji. Oczekuje natomiast od nich wysokiej jakości.
“Spodziewamy się pierwszych ważnych i – mam nadzieję – udanych premier w przyszłym roku” – zapowiada minister kultury Piotr Gliński.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/mkidn.gov.pl/dwi/mt

 

COMMENTS