26.8 C
Chicago
czwartek, 13 czerwca, 2024

Pomorskie: Mieszkanie Plus: w 8 miastach powstanie kilkanaście tysięcy mieszkań do wynajęcia

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Program Mieszkanie Plus nabiera rozpędu. 23 maja BGK Nieruchomości zawarł z PKP SA umowę pozwalającą na wybudowanie kilkunastu tysięcy lokali mieszkalnych. Może ona ruszyć w ośmiu miastach już w przyszłym roku.

Program Mieszkanie Plus od chwili ogłoszenia budzi w Polsce żywe emocje. W ostatnich miesiącach jego założenia gruntownie zmodyfikowano, jednak główny cel programu – budowa tanich mieszkań do wynajęcia – wciąż jest realizowany. Według najnowszej informacji PAP umowa podpisana między PKP SA a BGK Nieruchomości umożliwi rozpoczęcie w 2019 roku budowy tysięcy mieszkań w Warszawie, Wrocławiu, Szczecinie, Przemyślu, Poznaniu, Lublinie, Katowicach i Gdańsku.

Mieszkanie Plus na niepewnym gruncie

Przyszłość programu Mieszkanie Plus stanęła w 2018 roku pod znakiem zapytania. Rząd zrewidował cele programu, rezygnując z części pierwotnych założeń, które uznano za niemożliwe do zrealizowania. Wycofano się m.in. z gwarancji czynszów na poziomie 10–20 zł/mkw. w wynajętych mieszkaniach, które ma zastąpić system dopłat do czynszów. Co gorsza, na temat wielu spośród elementów programu zwyczajnie brak informacji. Nieznany jest np. los Indywidualnych Kont Mieszkaniowych, które miały ułatwić oszczędzanie pieniędzy na kupno mieszkania.

Choć program Mieszkanie Plus ogłoszono już dwa lata temu, jak dotąd lokale na wynajem powstały zaledwie w kilku miejscowościach. Klucze otrzymali póki co jedynie lokatorzy w Siedleminie koło Jarocina i w Białej Podlaskiej. W pozostałych miastach realizacja programu nie wyszła poza etap planowania, choć np. wiceszef Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju Artur Soboń zapowiedział niedawno, że w 2019 roku ruszy w stolicy budowa 10 tys. mieszkań.

Mieszkania do wynajęcia powstaną na działkach PKP

Umowa zawarta pomiędzy BGK Nieruchomości a PKP SA otwiera drogę do przyspieszenia realizacji programu Mieszkanie Plus. Stworzona na potrzeby tej inwestycji spółka celowa wykorzysta atrakcyjne tereny przekazane przez PKP SA oraz środki finansowe BGKN, by postawić przeznaczone pod wynajem budynki mieszkalne. Łącznie do zagospodarowania jest ponad 130 ha w dwunastu lokalizacjach w całym kraju. Wśród objętych umowami lokalizacji znajdują się nieruchomości, na których powstać mogą nowe, kompleksowo zaprojektowane osiedla – m.in. Odolany w Warszawie, poznańskie Wolne Tory czy okolice Dworca Świebodzkiego we Wrocławiu. Mieszkania, jakie powstaną na tych gruntach, będą częścią rządowego programu Mieszkanie Plus – poinformowali przedstawiciele BGKN. Do końca 2018 roku wykonane mają zostać wszystkie niezbędne analizy finansowe, prawne, podatkowe, komercyjne i techniczne powstających nieruchomości. Jeżeli wszystko przebiegnie zgodnie z planem, budowa mieszkań w ośmiu wskazanych miastach mogłaby się rozpocząć już w przyszłym roku. Zgodnie z zapowiedzią ma powstać kilkanaście tysięcy lokali mieszkalnych.

 

(aip)

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520