HomeCiekawostki

Pomnik Paprykarza Szczecińskiego odsłonięto w Szczecinie

Pomnik Paprykarza Szczecińskiego odsłonięto w Szczecinie

Dla większości Polaków Szczecin kojarzy się przede wszystkim z Pogonią, pasztecikiem i paprykarzem. Właśnie ten specjał doczekał się pomnika, który w miniony piątek odsłonięto przy placu Gryfitów na Łasztowni.

 

Pomnik Paprykarza Szczecińskiego w Szczecinie

Oryginalny Paprykarz Szczeciński powstał w 1967 r. Dziś jest legendą i jednym najbardziej znanych produktów kojarzonych ze Szczecinem. Obecnie różne polskie firmy produkują puszki oznakowane tą nazwą i wszystkie nawiązują do wymyślonego w Przedsiębiorstwie Połowów Dalekomorskich i Usług Rybackich “Gryf” przepisu.

Charakterystyczny smak pochodził od sprowadzanej z Nigerii przyprawy “pima”. Trochę przypominała węgierską paprykę, stąd nazwa “paprykarz”. Na smak też miały wpływ pomidory sprowadzane z Węgier lub Rumunii, dużo lepsze od krajowych.

Jak powstał Paprykarz Szczeciński?

– To był pomysł racjonalizatorski, a chodziło o zagospodarowanie ścinek tafli zamrożonych ryb – opowiadał o powstaniu paprykarza Bogusław Borysowiczm jeden z inicjatorów powstania paprykarzu. – Nasi technolodzy podczas rejsów próbowali w różnych portach lokalnych potraw. Szukali też oryginalnych przypraw. Kiedyś trafili na taki lokalny przysmak o nazwie “czopczop”. Po powrocie do kraju bodajże Jakacki spytał dziewczyn w laboratorium, czy nie dałoby się go wyprodukować. Popróbowały, pokombinowały, dobrały odpowiednią recepturę, a że laboratorium stało na bardzo wysokim poziomie, udało się.

Teraz ten przysmak lubiany przez pokolenia szczecinian doczekał się swojego pomnika. Stoi on na placu Gryfitów, którego nazwę odsłonięto w miniony piątek. W uroczystości, brali udział dawni pracownicy PPDiUR “Gryf”.

W pierwszej połowie 2021 roku na Łasztowni ma również zostać odsłonięty pomnik “Krzysztofa Jarzyny ze Szczecina, Szefa Wszystkich Szefów” (postać z komedii „Poranek Kojota”)

Red. Oskar Masternak/foto Sebastian Wołosz PolskaPress AIP

COMMENTS