HomeŚwiat

Polskie małżeństwo czeka na ewakuację

Polskie małżeństwo czeka na ewakuację

Polskie małżeństwo uwięzione na karaibskiej wyspie Sint Maarten, koczuje przed bramą na lotnisku. Po huraganie Irma, który doszczętnie zniszczył wyspę Tomasz i Sylwia Wierzchowscy czekają na transport do kraju.

“Wczoraj dostaliśmy sms o prowadzonej ewakuacji dlatego postanowiliśmy przenieść się na lotnisko” – mówi w rozmowie z Polskim Radiem Lublin, Tomasz Wierzchowski.
Polacy mieli nadzieję, że zostaną ewakuowani z wyspy wczoraj, ale samolot ewakuował tylko Francuzów i Holendrów. Polacy nie zostali wpuszczeni do samolotu. Jak powiedział Tomasz Wierzchowski, na wyspie przebywa dziewięć osób z Polski, a także Węgrzy i Słowacy.

Z relacji Tomasza Wierzchowskiego wynika, że niemal cała wyspa jest zalana wodą, brakuje żywności. Osoby oczekujące na ewakuację włamywały się do pozostawionych samochodów, aby spędzić w nich noc.

MSZ wydało kolejne oświadczenie w sprawie uwięzionych na wyspie Polaków. Czytamy w nim, że na wyspie Sint Maarten, wojsko holenderskie i francuskie rozpoczęło ewakuację. Należy podkreślić, że w pierwszej kolejności ewakuowani są pacjenci medyczni i osoby starsze. Dalej napisano, że polskie służby dyplomatyczne przekazały władzom holenderskim i francuskim dane sześciorga Polaków chcących ewakuować się z karaibskiej wyspy i że polscy konsulowie podejmują intensywne działania, by zapewnić Polakom jak najszybszy transport.

A.Zalewska 11/09 pr lublin/nyg/mile/nyg

COMMENTS