HomePOLSKA

Polska poprze klimatyczny cel UE dot. zeroemisyjności? “Zielony Ład może być korzystny dla naszego kraju”

Polska poprze klimatyczny cel UE dot. zeroemisyjności? “Zielony Ład może być korzystny dla naszego kraju”

Posłowie Koalicji Obywatelskiej skierowali do premiera i ministra klimatu pytania dotyczące jutrzejszego szczytu Rady Europejskiej w Brukseli. Głównym tematem spotkania premierów i prezydentów będzie osiągnięcie neutralności klimatycznej przez Unię Europejską do 2050 roku. Posłanka Małgorzata Tracz podczas konferencji w Sejmie pytała między innymi o to, czy polski rząd poprze ten cel, czy gotowa jest nowelizacja krajowego planu na rzecz energii i klimatu oraz czy będzie aktualizowana “Polityka energetyczna Polski 2040” pod kątem osiągnięcia celu neutralności klimatycznej przez Unię Europejską w 2050 roku.

Posłanka Gabriela Lenartowicz dodała, że szefowa Komisji Europejskiej ostrzegła, że kraje, które będą odcinały się od unijnej strategii klimatycznej nie będą mogły liczyć na środki wspierające transformację energetyczną. Podkreśliła, że te środki są niezbędnie potrzebne by Polska mogła się rozwijać.

Posłanka Monika Rosa zaapelowała do związków zawodowych by nie stawały przeciwko transformacji energetycznej i nie sprzeciwiały się spełnieniu klimatycznego celu zeroemisyjności. Posłanka KO powiedziała, że zmiany są szansą na przyszłość, nowe bezpieczne miejsca pracy i wprowadzenie nowych technologii.

Premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla “Gazety Polskiej” powiedział, że rząd chce, aby “polityka klimatyczna była sposobem na skok technologiczny w polskiej energetyce”.

Także minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski mówił dzisiaj w Programie 1 Polskiego Radia, że Europejski Zielony Ład może być korzystny dla naszego kraju.

IAR/I. Szczęsna/to/

COMMENTS