20.8 C
Chicago
środa, 1 maja, 2024

Polska europejską stolicą smogu

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Brytyjski dziennik „Financial Times” nazywa Polskę „europejską stolicą smogu”.

Gazeta donosi, że w grudniu na południu Polski odnotowano wyższe stężenie szkodliwych substancji, niż w Pekinie. W powietrzu, które wdychali mieszkańcy małopolskiej Skały, było 979 mikrogramów trujących pyłów na metr sześcienny. To o około 250 mikrogramów więcej, niż w stolicy Chin.
Rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego Piotr Siergiej mówi, że te wyniki nie są dla niego zaskoczeniem. Polska jest bowiem najbardziej zanieczyszczonym krajem Uni Europejskiej. Niedawno w Zakopanym stężenie szkodliwych substancji w powietrzu było wyższe niż w Delhi. Zdaniem Piotra Siergieja, sytuacja jest najgorsza na południu kraju. Wysokie skażenie występuje nie tylko w dużych metropoliach ,ale również w mniejszych miastach, takich jak Opoczno, Żyrardów czy Piotrków Trybunalski.
Polski Alarm Smogowy przeprowadził analizę zanieczyszczenia powietrza w roku 2016. Poziom alarmowy w Paryżu wynosi 80 mikrogramów, natomiast w Polsce 300. Piotr Siergiej powiedział, że sprawdzono, w ilu miastach wprowadzono by alarm smogowy, gdyby przyjęto francuski poziom alarmowy. W Krakowie i Rybniku takich dni byłoby 47, czyli w tych miejscowościach przez 1,5 miesiąca jazda samochodem powinna być zakazana. Takie poziomy w Polsce występują bardzo często, niestety nikt nic z tym nie robi – dodaje Piotr Siergiej.
Rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego podkreślił, że przez zanieczyszczone powietrze żyjemy o 9 miesięcy krócej. Liczba zgonów spowodowana szkodliwymi substancjami wynosi w Polsce około 48 tysięcy rocznie. Dla porównania, w tym samym czasie w wypadkach drogowych ginie 3 tysiące osób. Długotrwałe wdychanie skażonego powietrza powoduje poważne choroby serca i układu krążenia – podkreślił Piotr Siergiej.
Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, przytoczonych przez „Financial Times”, w zestawieniu 50 najbardziej zanieczyszczonych europejskich miast są 33 polskie miejscowości.
Sejmik województwa małopolskiego przyjął uchwałę antysmogową dla Krakowa. Zakazuje ona palenia węglem i drewnem. Regulacja wejdzie w życie 1 września 2019 roku.

IAR/Agata Woźniak/Siekaj/FOT: ADAM WOJNAR/POLSKA PRESS/GAZETA KRAKOWSKA

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520